اشرف غنی: مناسبات دوستی کابل- دهلی هر روز توسعه می یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه 19 سپتامبر 2018 در دیدار با اندرا مودی نخست وزیر هند گفت، مناسبات دوستی میان دوکشور هر روز توسعه می‌یابد و کمک‌‎های هند باعث تغییرات مثبت در زندگی افغان ها خواهد شد.

محمد اشرف غنی دیروز چهارشنبه در سفر رسمی وارد دهلی نو پایتخت هند شد و با اندرا مودی نخست وزیر این کشور در مورد مسایل مختلف گفتگو کرد.

دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «در این دیدار، سران دوکشور درخصوص تقویت روابط دوستانه و همکاری‌های دوجانبه میان افغانستان و هند، مبارزه مشترک با تروریزم، توسعۀ همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، اتصال منطقوی، انکشاف دهلیز هوایی افغانستان-هند، تحصیلات عالی و حرفه‌یی و آنلاین و همچنان روی سرمایه‌گذاری مشترک بالای سکتورهای مختلف افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند».

در همین حال، اندرا مودی نخست وزیر هند در این دیدار گفت، کشورش آماده است که حکومت و مردم افغانستان را در عرصه‌های مختلف، به خصوص اعمار بند شاه‌توت و کانال‌ها، انرژی آفتابی و واترپمپ‌ها، آب آشامیدنی و تطبیق 160 پروژه در روستاها، سیستم ترانسپورتی، ترمیم 350 عراده ملی‌بس شهری و اعطای هزارعراده ملی بس‌جدید و همچنان پروسس مواد غذایی، هرنوع کمک مالی و تخنیکی نماید.

رهبران هردو کشور در این دیدار، توافق کردند که به منظور انکشاف کوریدور هوایی میان افغانستان و هند، تعداد پروازها افزایش یابد و همچنان به‌شمول هرات-امرتسر، این پروازها به شهرهای دیگر آغاز گردد. سران دو کشور متعهد شدند که به‌خاطر پروسس سنگ‌های قیمتی، صادرات و تولید دوا، تیم‌های تخنیکی افغانستان و هند مشترکاً کار نمایند.

نخست وزیر هند علاوه کرد، برنامه همکاری در قسمت بورسیه‌های تحصیلی با افغانستان تا پنج سال دیگر نیز تمدید گردیده است و مامورین افغان نیز در عرصۀ مهارت‌های مختلف آموزش خواهند یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید