تلاش دولت افغانستان برای انتقال کالاهای تجارتی به استرالیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

اجمل احمدی، مشاور اقتصادی رییس جمهوری افغانستان روز جمعه 14 سپتامبر 2018 در نشست بازرگانی میان افغانستان، هند و استرالیا گفت، دولت افغانستان تلاش دارد که کالاهای تجارتی این کشور را از طریق هند و اندونیزیا به بازارهای استرالیا انتقال دهد.

اجمل احمدی افزود: «ما امکان ترانزیت کالاها را به اندونیزیا و از آنجا به استرالیا بررسی می‌کنیم. اما راهکارهای دیگری هم وجود دارند و من فکر می‌کنم که می‌توانیم در این بخش مبتکرانه عمل کنیم. بنابراین اگر این راه پرهزینه باشد، می‌توانیم گزینه‌‎‎های دیگر انتقالاتی را در نظر بگیریم. فرستادن کالاها از راه هوا به ممبیی یا کلکته و سپس از آنجا انتقال آن‌ها با کشتی یکی از این گزینه هاست».

به گزارش منابع خبری افغانستان، نشست مشترک میان مقام‌های افغانستان، هند و استرالیا در مورد توسعه داد و ستد میان این سه کشورها در شهر بمبئی هند برگزار شده بود.

از سوی دیگر، ویلیام مالی، پروفیسور در دانشگاه ملی آسترالیا گفت: «هند، افغانستان، استرالیا و اندونیزیا خود شان را در شرایط متفاوتی خواهند دید. با رسیدگی به موضوع مهمی که محور توسعه همکاری‌های اقتصادی است و آن تسهیل بازرگانی با از بین بردن موانع بروکراتیک است».

قابل ذکر است که حجم بازرگانی میان افغانستان و استرالیا در حال حاضر به 10 میلیون دالر در سال می‌رسد که صادرات قالین، سنگ‌های گران‌بها و نیمه گران‌بها این حجم بارزگانی را تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید