امریکا: دادگاه بین‌المللی کیفری در مورد سربازان ما در افغانستان تحقیق نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا روز دوشنبه 10 سپتامبر 2018 در سخنرانی‌اش در واشنگتن گفت، دادگاه کیفری بین المللی لاهه یک نهاد «ناکارآمد» است، در مورد نیروهای امریکایی در افغانستان تحقیق نکند.

براساس گزارش منابع خبری، دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه تصمیم دارد در مورد اتهام جنایت‌های جنگی سربازان امریکایی در افغانستان تحقیق کند اما جان بولتون تاکید کرد، اگر چنین کاری شود این دادگاه از سوی امریکا تحریم خواهد شد.

جان بولتون افزود، دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه یک نهاد ناکارآمد، نامشروع و خطرناک است، بنیانگذاران این دادگاه تلاش دارند قدرت امریکا را نابود کنند.

جان بولتون تاکید کرد: «امریکا از هر وسیله ممکن برای حفاظت از شهروندان و متحدان‌اش از پیگرد غیرمنصفانه و غیرمشروع در دادگاه کیفری بین‌المللی استفاده خواهد کرد».

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ گفت: «امریکا با این دیوان همکاری نخواهد کرد، به این دیوان ملحق نخواهد شد و اجازه می‌دهد که این دیوان خودش بمیرد، هرچند که این دیوان برای امریکا مرده است».

او علاوه کرد، اگر دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه در باره اتهام جنایت جنگی نیروهای امریکایی و کارمندان اطلاعاتی این کشور در جنگ افغانستان تحقیق کند، اداره دونالد ترامپ در برابر این حرکت ایستادگی خواهد کرد.

جان بولتون هشدار داد، اگر این کار صورت گیرد ورود قضات و دادستان‌های این دادگاه به امریکا ممنوع خواهد شد و کمک‌های مالی از طریق سیستم‌های بانکی امریکا به این دادگاه نیز تحریم شده و متخلفان به دادگان امریکا معرفی خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید