از 11 سپتامبر 17 سال گذشت؛ اما جنگ در افغانستان هنوز ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

امروز سه شنبه 11 سپتامبر 2018 مصادف با هفدهمین سالروز حملات به برج های دو قلوی تجارتی در شهر نیویارک امریکاست. 17 سال پیش از امروز یک نقطه عطف در تاریخ معاصر و سیاست جهانی رخ داد که جهان بار دیگر تکان خورد.

19 نفر وابسته به شبکه القاعده، بتاریخ 11 سپتامبر 2001 چهار هواپیما مسافربری و تجارتی را ربودند که دو هواپیما به برج‌های دو قلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک امریکا، هواپیما سوم در ساختمان پنتاگون برخورد کردند و هواپیما چهارم در نزدیکی ایالت پنسیلوانیا امریکا سرنگون شد.

در این حملات دو برج مرکز تجارت جهانی کاملاً تخریب گردید و مقام‌های امریکایی تایید کردند که در این حملات نزدیک به سه هزار نفر کشته شدند و خسارت سنگین مالی نیز در پی داشت.

جرج بوش، رییس جمهوری آن زمان امریکا در کتاب خاطرات‌اش که تحت نام «لحظات تصمیم» نوشته کرده 11 سپتامبر را به عنوان «روز آتش» یاد کرده است.

خبرنگار العربیه در افغانستان در ادامه گزارش‌های ویژه‌اش در مورد افغانستان، این بار به حوادث پس از حملات 11 سپتامبر در افغانستان اشاره کرده است.

پس از حملات مرگبار 11 سپتامبر 2001، حکومت امریکا واکنش بسیار شدید نشان داد و تاکید کرد که عاملان این رویداد بزودی دستگیر و مجازات خواهند شد.

حکومت امریکا بزودی تصمیم گرفت و جنگ‌اش را تحت نام «جنگ با تروریسم» آغاز کرد. نیروهای امریکایی با حمله در افغانستان رژیم طالبان را سقوط دادند.

پس از حملات 11 سپتامبر 2001، امریکا رسماً وارد جنگ افغانستان شد و در خط اول نبرد با گروه های «تروریستی» قرار گرفت. جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ برای امریکا به شمار می‌رود.

هرچند امریکا جنگ‌اش را تحت نام «جنگ با تروریسم» در افغانستان آغاز کرد و هنوز 17 سال است که نیروهای امریکا و ناتو در جنگ این کشور درگیر اند اما هنوزهم معلوم نیست که این جنگ تا چه وقت ادامه خواهد یافت.

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز در تازه‌ترین گزارش‌اش نوشت، در 17 سال جنگ امریکا در افغانستان بیش از 2200 سرباز امریکایی کشته شدند و بیش از 840 میلیارد دالر برای مبارزه با طالبان، کمک و بازسازی افغانستان از سوی امریکا هزینه شده است.

هرچند مقام‌های امریکایی همواره از پیشرفت‌های‌شان در جنگ افغانستان یاد کرده‌اند اما فعالان سیاسی و امنیتی افغان می‌گویند، در حال حاضر طالبان بیشتر قوت گرفته‌اند و نقاط بیشتر افغانستان در کنترل گروه طالبان قرار دارد.

نیویارک تایمز نوشته است: «ارتش امریکا می‌گوید که دولت افغانستان به طور موثر 56 درصد از خاک کشور را تحت کنترل یا نفوذ خود دارد، اما این ارزیابی بر پایه‌ نیرنگ و فریب آماری استوار است. در بسیاری از ولسوالی‌ها، حکومت‌ افغانستان تنها بر مقر ولسوالی و پایگاه های نظامی کنترل دارد، در حالی که بقیه‌ ولسوالی تحت کنترل جنگجویان طالبان است».

افغانستان قبل از حملات 11 سپتامبر 2001، همواره قدرت سیاسی را با رنگ خون انتقال داده بود اما بعد از این حملات و حضور جامعه جهانی در این کشور سبب شد که زمینه برگزاری انتخابات فراهم شود و انتقال قدرت سیاسی بجای رنگ خون با رنگ انگشت صورت گیرد.

پس از حملات 11 سپتامبر، افغانستان سه انتخابات ریاست جمهوری را سپری کرد که در دو انتخابات ریاست جمهوری حامد کرزی به عنوان برنده انتخابات اعلام شد و 12 سال حکومت کرد.

در سال 2014 بازهم انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد که در نتیجه حکومت وحدت ملی شکل گرفت که محمد اشرف غنی به عنون رییس جمهوری و عبدالله عبدالله به عنوان رییس اجرایی این حکومت معرفی شدند. امریکا در شکل گیری این حکومت نقش اصلی را داشت.

قرار است انتخابات آینده پارلمانی بتاریخ 20 اکتبر 2018 و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2019 برگزار شود که هنوزهم این دو انتخابات یک آزمون بزرگ برای دولت افغانستان و امریکا به شمار می‌روند.

چون هنوزهم ناامنی بزرگترین چالش برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری در این کشور است و این ناامنی سبب شده که تا کنون دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت غزنی در جنوب افغانستان باز نشود و روند ثبت‌نام رأی دهندگان و نامزدان پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها آغاز نشود در صورتی که قرار است کمتر از یک ونیم ماه دیگر انتخابات پارلمانی این کشور برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید