بازگشت مهاجرین افغان از ایران 53 درصد افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان روز دوشنبه 10 سپتامبر 2018 اعلام کرد، روند بازگشت مهاجرین افغان از ایران در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته،‌ 53 درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت گفت، در جریان چند ماه اخیر روند بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان از ایران با افزایش چشم‌گیری روبرو بوده است.

او علاوه کرد، در جریان ماه‌های گذشته بیش از نیم میلیون مهاجر افغان از کشور ایران به گونه داوطلبانه و اجباری بازگشت کرده‌اند که این رقم در زمان مشابه در سال گذشته 230 هزار نفر بود.

میاخیل گفت، آمارهای یاد شده نشان می‌دهد که روند بازگشت مهاجرین افغانستان از ایران در جریان امسال نسبت به سال قبل با 53 درصد افزایش روبرو بوده که کاهش ارزش پول ایران در مقابل پول افغانستان و محدود شدن زمینه‌های کاری برای مهاجرین از دلائل عمده بازگشت روز افزون مهاجرین افغان از ایران شمرده می‌شود.

مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان گفت، برای عودت کنندگان در برنامه‌های ملی همچون میثاق شهروندی اولویت داده می‌شود، کسانی‌که مشکل اقتصادی دارند، کم و بیش مورد حمایت مالی سازمان ملل متحد و حکومت افغانستان قرار می‌گیرند و آن عده از مهاجرین که با مشکل سرپناه روبرو اند نمرات زمین برای ساختن سرپناه دریافت می‌کنند.

او علاوه کرد، امضای تفاهمنامه‌های اعزام کارگران افغان به کشورهای عربی از جمله امارات متحده عربی که در این اواخر امضا شده یکی دیگر از برنامه های حکومت افغانستان برای حمایت از عودت کنندگان افغان می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید