ویدیو... با 10 نشانه یک مهاجم انتحاری آشنا شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران به تازگی در مورد چگونگی تشخیص یک مهاجم انتحاری پژوهشی را انجام داده اند که ده تا از نشانه های یک مهاجم انتحاری را اعلام کرده اند.

حملات انتحاری در کشورهای در حال جنگ بخصوص افغانستان افزایش یافته و هزاران نفر در اثر حملات انتحاری و انفجاری کشته و زخمی شده‌ و می‌شوند، لذا ضروری است که هرکس در مورد شناخت مهاجم انتحاری اطلاعاتی داشته باشد.

پژوهشگران در این زمینه تاکید می‌کنند، هر کسی با چنین فردی روبه‌رو شد، فوری به دیگران هشدار دهد که از محل احتمالی حملات انتحاری و انفجاری دور شود و نیروهای امنیتی را در جریان بگذارد.

1: پوشیدن لباس‌هایی که با محل عملیات انتحاری و آب و هوای آن هم خوانی ندارد به گونه‌ای که فرد انتحاری را از دیگران متمایز می‌کند از قبیل این که با وجود گرم بودن هوا لباس سنگین می‌پوشند.

2: نحوه راه رفتن فرد انتحاری به دلیل وزن مواد منفجره همراه او و یا مصرف مواد مخدر معمولا عجیب به نظر می‌رسد.

3: چهره فرد انتحاری ملتهب، نگران و خیس عرق است و در چهره او، تیک‌های عصبی به وضوح قابل مشاهده است.

4: شخص انتحاری به دلیل تند بودن ضربات قلب‌اش به سرعت نفس می‌کشد.

5: فرد انتحاری به طور ثابت به نقطه مقابل و هدف مورد نظر خود خیره شده و به چپ و راست خود توجهی ندارد.

6: لب برخی از افراد انتحاری قبل از انجام عملیات برای گفتن شهادتین و یا بر زبان جاری کردن برخی از ذکرها تکان می‌خورد.

7: برخی از مهاجمان انتحاری مواد منفجره را در درون کیف و یا صندوق و یا مواردی از این قبیل حمل می‌کنند.

8: وقتی با او سخن گفته می‌شود به هیچوجه واکنش نشان نمی‌دهد و به سخنان فرد یا افرادی که او را مورد خطاب قرار می‌دهند، اهمیتی قائل نیست.

9: برخی از افراد انتحاری برای آنکه شک و تردید دیگران را نسبت به خود تحریک نکنند، قبل از عملیات ریش خود را می‌تراشند و محل ریش آنها در مقایسه با سایر قسمت های پوست‌شان روشن‌تر است.

10: برخی از افراد انتحاری قبل از انجام عملیات، خود را با مشک و یا عطرهایی از این قبیل معطر می‌کنند.

پژوهشگران این اطلاعات را برای همه بخصوص برای کسانی که در کشورهای در حال جنگ زندگی می‌کنند و یا رفت و آمد دارند، بسیار ضروری می‌دانند.

قابل ذکر است، که افغانستان یکی از کشورهای است که بیشترین حملات انتحاری و انفجاری در آن رخ داده و می‌دهد.

با افزایش حملات انتحاری در افغانستان آمار قربانیان نیز افزایش یافته است. سازمان ملل متحد به تازگی اعلام کرد در جریان چهار سال گذشته حکومت وحدت ملی افغانستان، بیش از 40 هزار غیرنظامی در این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

در تازه ترین مورد، در نتیجه دو حمله انتحاری روز چهارشنبه 5 سپتامبر 2018 در ساحه دشت برچی شهر کابل پایتخت افغانستان 26 نفر به شمول دو خبرنگار افغان کشته شدند و بیش از 90 نفر دیگر به شمول پنج خبرنگار زخم برداشتند. گروه داعش مسئولیت این حملات را به عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم