نگرانی از افزایش تلفات در میان خبرنگاران درپی افزایش خشونت‌ها در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش خشونت‌ها در افغانستان که خبرنگاران نیز از قربانیان آن هستند، نهادهای حامی خبرنگاران در این کشور به تازگی در این زمینه واکنش نشان دادند.

نهادهای حامی خبرنگاران افغانستان تاکید کردند، از ماه مه سال جاری میلادی تا کنون 12 خبرنگار و تصویربردار در این کشور کشته شده‌اند.

این نهادها یادآوری می‌کنند، شمار تلفات خبرنگاران در چهار سال حکومت وحدت ملی، تقریباً با تلفات خبرنگاران در دوازده سال حکومت حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان برابر است.

به گزارش طلوع نیوز، نهادهای پشتیبان رسانه‌ها با مطرح ساختن این آمار حکومت وحدت ملی افغانستان به رهبری محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله را در مصونیت خبرنگاران ناکام می‌دانند.

این نهادها کارهای حکومت را در این زمینه نمایشی می‌دانند و می‌گویند که حکومت با نشر کردن اعلامیه‌ها و نکوهش نامه‌ها از مسئولیت هایش فرار می‌کند.

مجیب خلوتگر، رییس نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان گفته است: «اگر تعدا کشته شده‌گان خبرنگاران را در حکومت وحدت ملی حساب کنیم، تقریبأ برابر است با آمار کشته شده‌گان خبرنگاران در حکومت قبلی.»

در همین حال، امراالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان گفته است: «راه حل باید نو باشد. راه حل کمیسیون سازی نیست، راه حل بی حوصلگی بالای نهادهای امنیتی نیست، راه حل نشان دادن عصبیت در پردۀ تلویزیون و اعلامیه های بسیار تند و احساساتی نیست؛ راه حل باید متفاوت باشد. من راه حل را در این می بینم که ما باید مردم را توانمند بسازیم.»

نگرانی‌ها از افزایش خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان در شرایطی مطرح می‌شود که در نتیجه دو حمله انتحاری عصر روز چهارشنبه 5 سپتامبر 2018 در ساحه دشت برچی شهر کابل پایتخت این کشور 26 نفر به شمول دو خبرنگار افغان کشته و بیش از 90 نفر به شمول پنج خبرنگار دیگر مجروح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید