دو خبرنگار افغان حمله اول را گزارش دادند اما در حمله دوم، خودشان سوژه خبر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خشونت‌ها در افغانستان بار دیگر از خبرنگاران قربانی گرفت؛ خبرنگارانی که برای پوشش حوادث اخبار روز و انعکاس آن، نهایت تلاش را می‌کنند.

در آخرین حادثه، دو خبرنگار درحمله انتحاری چهارشنبه 5 سپتامبر 2018 ساحه دشت پرچی شهر کابل کشته شدند و چهار خبرنگار دیگر زخم برداشتند؛ خبرنگارانی که برای گزارش حمله انتحاری اول به محل حادثه رفته بودند اما در حمله دوم، خود سوژه گزارش شدند.

نهاد حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان (نی) گفته است، در این حمله انتحاری یک خبرنگار و یک تصویربردار تلویزیون خصوصی طلوع نیوز کشته شدند و سه خبرنگار تلویزیون خورشید و یک خبرنگار تلویزیون «یک» زخم برداشتند.

لطف الله نجفی زاده رییس شبکه خبری طلوع نیوز افغانستان تایید کرد، صمیم فرامرز خبرنگار و رامز احمدی تصویربردار این شبکه در حمله دوم انتحاری غرب شهر کابل جان باختند.

صمیم فرامرز، خبرنگار و رامز احمدی تصویربردار طلوع نیوز در حالی جان باختند که خبرهای حمله انتحاری اول را به صورت «زنده» پوشش می‌دادند، که بعد از چند دقیقه حمله دوم انتحاری رخ داد ئر هردوشان را کشت.

از سوی دیگر، جنرال مرادعلی مراد، فرمانده گارنیزیون شهر کابل تایید کرده است که در دو حمله انتحاری عصر دیروز چهارشنبه در ساحه دشت برچی شهر کابل، 25 نفر کشته شدند و 95 نفر دیگر زخم برداشتند.

گروه داعش مسئولیت این حملات انتحاری را به عهده گرفت.

دو حمله انتحاری مشابه علیه خبرنگاران بتاریخ 30 آوریل 2018 نیز در ساحه «شش درک» ناحیه نهم امنیتی شهر کابل پایتخت افغانستان رخ داد.

مقام های افغان تایید کردند، در آن حملات انتحاری 29 نفر به شمول 9 خبرنگار و تصویربردار افغان کشته شدند و 48 نفر دیگر به شمول پنج خبرنگار زخم برداشتند.

آن حملات خونین انتحاری از سوی شماری از نهادهای جهانی شدیداً محکوم شد. عفو بین‌الملل اعلام کرد، حملات خونین کابل که از سوی گروه داعش صورت گرفته یک «جنایت جنگی» است.

از سوی دیگر، در جریان سال جاری میلادی، یک خبرنگار افغان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان و یک خبرنگار افغان در ولایت خوست در شرق این کشور از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

افغانستان هنوزهم یکی از خطرناک‌ترین، خونین ترین و مرگبارترین کشورها برای کار خبرنگاری و رسانه ای در سطح جهان به شمار می‌رود.

نهادهای حامی خبرنگاران افغان اعلام کردند، سال های 2016 و 2017 میلادی خونین‌ترین و مرگبار‌ترین سال‌ها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در افغانستان بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید