جلال‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان افغانستان بامداد امروز سه شنبه 4 سپتامبر 2018 رسماً تایید کردند که مولوی جلال الدین حقانی، بنیانگذار و رهبر شبکه حقانی به دلیل بیماری درگذشت.

گروه طالبان با نشر خبرنامه ای نوشت، جلال الدین حقانی در این روزها اخیر بیماری طولانی را سپری کرد.

در خبرنامه طالبان آمده است: «مولوی صاحب جلال الدین حقانی – رحمه الله – از چندین سال به این سو سخت بیمار و بستری بود. وی چنانکه در جوانی و صحتمندی مشقت های زیادی را برای دین خدا متقبل شد، در اواخر زندگی نیز بیماری طولانی را با صبر کامل و رضاء بالقضاء سپری کرد و بالاخره داعی اجل را لبیک گفت».

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان افغانستان گفته است، جلال الدین حقانی از هشت سال به این طرف فلج بود با خانواده اش زندگی می کرد و جسدش در خاک افغانستان دفن شده است.

براساس منابع اطلاعاتی، جلال الدین حقانی در سال 1939 میلادی در ولایت پکتیا در شرق افغانستان متولد شد. او مربوط به قبیله زدران از قوم پشتون این کشور بود.

جلال الدین حقانی، یکی از فرماندهان جهادی بود که در سال 1980 میلادی شبکه حقانی را بمنظور جنگ علیه شوروی سابق بنیانگذاری کرد.

او در دوران حکومت داوود خان، اولین رییس جمهوری افغانستان به پاکستان رفت و با آغاز قیام مجاهدین افغان علیه حکومت افغانستان تحت امر مولوی یونس خالص درآمده و به عنوان یکی از فرماندهان حزب اسلامی افغانستان شاخه یونس خالص در جنگ علیه شوروی سابق شرکت کرد.

وقتی گروه طالبان در سال 1996 میلادی قدرت سیاسی را در افغانستان گرفت و حکومت جدید تحت نام امارت اسلامی شکل داد، جلال الدین حقانی نیز به عنوان وزیر روابط قبایلی ایفای وظیفه نمود.

پس از سقوط رژیم طالبان، جلال الدین حقانی در منطقه مرانشاه وزیرستان شمالی پاکستان رفت و در آنجا پایگاه اصلی اش را علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی راه اندازی کرد.

جلال الدین حقانی روابط بسیار نزدیک با اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده و ملاعمر، رهبر طالبان افغانستان داشت. پس از مرگ ملا عمر، او در محور توجه هواداران طالبان قرار گرفت و به عنوان دومین شخصیت گروه طالبان یاد می شد.

شبکه حقانی مسئولیت بیشترین حملات خونین انتحاری را در شهر کابل و سایر ولایت های را به عهده گرفته است. هرچند رهبر این شبکه گفته است که هدف حملات انتحاری و انفجاری آنها نیروهای امنیتی افغان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور می باشند اما در این حملات بیشتر افراد غیرنظامی کشته وزخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید