سرپرست وزارت معارف افغانستان: بی‌سوادی یکی از عوامل اصلی عقب‌ماندگی کشور است

بیش از 60 درصد شهروندان افغانستان بی‌سواد هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از روز جهانی سواد امروز سه شنبه 4 سپتامبر 2018 در شهر کابل پایتخت افغانستان تجلیل شد. منابع اطلاعاتی افغانستان گزارش دادند که بیش از 60 درصد شهروندان این کشور بی‌سواد هستند.

میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف افغانستان در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی سواد در کابل گفت، بی‌سوادی یکی از عوامل اصلی عقب ماندگی افغانستان است.

بلخی افزود: «در حال حاضر 3.7 میلیون کودک از نعمت مکتب و تعلیم محروم هستند، ما تلاش داریم زمینۀ راه‌یابی آنان را به مکاتب فراهم سازیم».

سرپرست وزارت معارف افغانستان علاوه کرد، حکومت این کشور با راه اندازی «نهضت سواد آموزی» در جستجوی کاهش و محو بی‌سوادی در جامعه می‌باشد.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان در این مراسم گفت: «آغاز وحی با واژۀ «بخوان» نشان‌دهندۀ اهمیت علم و دانش در دین اسلام است. قرآن کریم بزرگترین پیام را به بشریت داشته است. پیغمبر گرامی اسلام فرموده است: هر اسیری ‌که دو و سه تن را باسواد بسازد، از بند آزاد می‌شود. این مسأله به خوبی اهمیت سواد را نشان می‌دهد. اما امروز گروه‌هایی زیر نام دین مانع علم و دانش شهروندان می‌شوند».

عبدالله عبدالله ادامه داد: «آن‌هایی‌که بار جهل و بی‌سوادی را بر مردم تحمیل می‌کنند، بزرگترین جنایت بشری را مرتکب می‌شوند و در برابر خدا و مردم مسوول هستند».

از سوی دیگر، سفرای جاپان و سویدن و هم چنان نماینده یونسکو در این مراسم اعلام کردند، که در زمینه کاهش و محو بی‌سوادی در افغانستان تلاش دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید