.
.
.

نگرانی از احتمال سقوط پنج شهر کلیدی افغانستان به دست طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از شهروندان افغانستان روز جمعه 31 اوت 2018 نگرانی جدی خود را از احتمال سقوط پنج شهر مهم و کلیدی افغانستان ابراز کردند.

به گزارش طلوع نیوز، شهر گردیز در جنوب شرق، کندز در شمال شرق، غزنی در مرکز، فراه در غرب و میمنه در شمال از جمله شهرهای راهبردی افغانستان می باشند که با تهدیدهای بلند امنیتی روبرو می باشند و حتی احتمال سقوط این شهرها نیز وجود دارد.

آنها تاکید کردند، اگر حکومت افغانستان بزودی در زمینه تأمین امنیت این شهرها اقدام نکند احتمال زیاد وجود دارد که طالبان به این شهرها مسلط شوند.

عبدالرحمان، فعال جامعۀ مدنی ولایت فراه در غرب افغانستان گفته است:"ما به همین تشویش هستیم که گویا امشب حمله می‌شود و یا فردا حمله می‌شود، اوضاع هیچ خوب نیست."

امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی کندز در شمال شرق افغانستان گفت:"سر و صداهایی است که کندز ساعت بعد و یا روز بعد مورد تهاجم طالبان قرار می‌گیرد، اما هیچ کس این نگرانی‌ها را جدی نمی‌گیرد."

از سوی دیگر، غفوراحمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان این نگرانی های مردم را پذیرفته و گفته است، در این زمینه با نیروهای امریکایی مستقر در این کشور گفتگو شده است.

جاوید افزود:"در باره این نگرانی‌ها با دوستان بین المللی هم گفتگو شده است و در این باره کمک‎های هوایی آنان و تمامی مواردی که بتواند ما را کمک بکند در نظر گرفته شده است."

مقام های امنیتی افغان گفته اند، قرار است در آینده نزدیک عملیات گسترده علیه مخالفان مسلح دولت در بخش های از شمال، شمال شرق و جنوب افغانستان راه اندازی گردد.