.
.
.

ناتو از حمایت درازمدت نظامی‌اش از ارتش افغانستان خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال ریکاردو مارچیو، فرمانده نیروهای ناتو در هلند بعد از ظهر روز پنج شنبه 30 اوت 2018 در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان از حمایت درازمدت نظامی ناتو از نیروهای امنیتی افغان اطمینان داد.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، این دیدار در شهر کابل پایتخت افغانستان صورت گرفت.

در این خبرنامه آمده است، هر دو جانب در مورد مسایل امنیتی، سیاسی، مبارزه با شبکه های "تروریستی" و همکاری‌های جهانی و منطقه‌ای در راستای ریشه کن سازی تروریزم گفتگو کردند.

ریکاردو مارچیو گفته است:" ناتو در بخش تقویت ظرفیت‌های رزمی قوای مسلح و فراهم سازی کمک‌های مورد نیاز به نیروهایی که در خط اول مبارزه با دهشت‌افگنی قراردارند از هیچ نو سعی و تلاش دریغ نمی‌کند."

براساس گزارش ها، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) 16 هزار سرباز در افغانستان دارد و این سربازان در چارچوب نیروهای حمایت قاطع دربخش های آموزش و مشوره دهی نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

قابل ذکر است، کشورهای عضو ناتو بتاریخ 11 ژوئیه 2018 در شهر بروکسل پایتخت بلژیک جمع شدند و در بخش ادامه همکاری مالی ناتو با ارتش افغان تا سال 2024 توافق کردند.

ناتو با نشر خبرنامه‌ای نوشت:"از آن جایی که حکومت افغانستان کار برای صلح و مذاکره را ادامه می‌دهد، ما کمک های خود را با تمدید کردن همکاری های مالی مان برای نیروهای افغان تا سال 2024 میلادی ادامه می‌دهیم و تعهد می کنیم که به کوتاهی‌ها، به ویژه در بخش‌های دارای اولویت، رسیده‌گی شود. ما تعهده خود را برای تأمین امنیت و ثبات دوامدار در افغانستان یک بار دیگر اعلام می‌کنیم".

براساس منابع اطلاعاتی افغانستان، هزینه سالانه سربازان افغانستان نزدیک به چهار میلیارد دالر می باشد که ناتو مسئولیت پرداخت این هزنیه را تا سال 2024 به عهده گرفته است.