.
.
.

توزیع پنج میلیون شناسنامه برای رأی دهندگان افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همایون محتاط، رییس اداره ثبت و احوال نفوس افغانستان روز پنج شنبه 31 اوت 2018 اعلام کرد، کمپاین توزیع شناسنامه‌های کاغذی پایان یافته و در این کمپاین پنج میلیون شهروند افغان شناسنامه کاغذی گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا افغانستان، محتاط افزود، توزیع این شناسنامه‌ها در سراسر افغانستان از سوی بیش از یک هزار تیم سیار و 441 مرکز ثابت صورت گرفته است.

او پذیرفت که در روند توزیع شناسنامه‌های کاغذی برای رای دهندگان انتخابات آینده، تخطی‌هایی نیز صورت گرفته است.

رئیس اداره ثبت و احوال نفوس افغانستان علاوه کرد، 42 پرونده رسمی از این تخطی‌ها در دادستانی کل این کشور ثبت شده و بازداشت‌هایی نیز در این بخش صورت گرفته است.

همایون مختاط گفت، اداره ثبت و احوال نفوس و کمیسیون انتخابات با امضای یک تفاهمنامه دیگر روند شناسایی، تفکیک و تصفیه شناسنامه‌های کاغذی را آغاز کرده است.

او در مورد شناسنامه برقی اشاره کرده گفت، روند دیجیتال سازی کتابچه‌های اساس توزیع شناسنامه‌های برقی آغاز شده است.

در همین حال عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان روند تصفیه شناسنامه‌های کاغذی را یکی از اقداماتی مشترک کمیسیون و اداره ثبت احوال نفوس خواند که در جهت رفع نگرانی مردم از وقوع تقلبات انتخاباتی روی دست گرفته شده است.

صیاد گفت که در روند توزیع شناسنامه‌های ورقی ممکن است جعل و تقلب صورت گرفته باشد، بناء براساس تفاهمنامه جدید کمیسیون با اداره ثبت احوال نفوس، شناسنامه‌های جعلی که استیکر خورده اند تفکیک و شناسایی شده و با عاملین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

از سوی دیگر، یوسف رشید رئیس اجرایی مؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان از عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات این کشور انتقاد کرده و گفت، عقب نشینی کمیسیون از روند بایومتریک رای دهندگان، بزرگترین اشتباه این نهاد ملی می باشد.

یوسف رشید به مراکز خیالی انتخابات که در گذشته وجود داشته اند اشاره کرده گفت که با آنکه هم اکنون مراکز خیالی رای دهی ممکن است مسدود شده باشند اما بسیاری از کارمندان کمیسیون در ولایات افغانستان عملا تحت تسلط و نفوذ زورمندان هستند که این مساله نیز به سلامت انتخابات صدمه می ‌زند.

قرار است انتخابات آینده پارلمانی و شورای ولسوالی های افغانستان بتاریخ هفتم اکتبر 2018 برگزار گردد اما هنوزهم موضوع ناامنی یکی از بزرگترین چالش ها در مسیر برگزاری انتخابات شفاف و سراسری در این کشور یاد می گردد.