.
.
.

«دولت ایران دالر جعلی را در بازار افغانستان تزریق می‌کند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های امنیتی ولایت هرات در غرب افغانستان به تازگی مدعی شدند که دولت ایران پول‌های جعلی دالر را در بازارهای افغانستان تزریق می‌کند.

براساس گزارش رادیو کلید افغانستان؛ نصیراحمد پوپل، آمر جرایم اقتصادی مدیریت جنایی پولیس ولایت هرات ادعا کرد، دولت ایران در ازای واردات دالر اصلی، به بازارهای افغانستان دالر جعلی انتقال می‎دهد.

پوپل افزود، گزارش‎هایی به دست آمده که حاکی از صدور پول‎های جعلی دالر از سوی دولت ایران به افغانستان پس از بازگشت تحریم‎های امریکا علیه این کشور است. کنسولگری ایران در ولایت هرات این ادعا را رد کرده است.

آمر جرایم اقتصادی مدیریت جنایی پولیس هرات تأکید دارد که نهادهای امنیتی برای جلوگیری از ورود پول‎های جعلی دالر به بازارهای افغانستان، تدابیر ویژه روی دست گرفته‌‎اند.

نصیراحمد پوپل تصریح کرد، از آغاز سال جاری خورشیدی تاکنون نزدیک به 20 نفر به ظن تزریق پول‎های جعلی دالر و افغانی در بازارهای هرات توسط پولیس گرفتار شده‌اند.

قابل ذکر است که خبرگزاری رویترز بتاریخ اول ژوئیه امسال گزارش داد که روزانه دو الی سه میلیون دالر از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود.

براساس این گزارش، پس از خروج ایالات متحده امریکا از توافق هسته‌ای ایران، وضعیت مالی ایران برهم خورده و ارزش پول این کشور در مقابل دالر (دلار) 40 درصد پایین آمده است. ایران در حال حاضر برای مدیریت بازارهای مالی‌اش با کمبود اسعار خارجی مواجه است.