.
.
.

ناتو: فرصتی بی‌نظیر برای رسیدن به صلح در افغانستان وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال جان نیکلسن فرمانده عمومی نیروهای ناتو مستقر در افغانستان روز چهارشنبه 22 اوت 2018 اعلام کرد، در حال حاضر یک فرصت بی نظیر برای رسیدن به صلح در افغانستان وجود دارد.

براساس گزارش منابع خبری افغانستان، جنرال نیکلسن دیروز در پنتاگون امریکا صحبت می کرد گفت: «ما فرصت بی نظیر و روزنه‌ای در برابرمان داریم تا حالا به صلح دست یابیم».

این فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان در ادامه صحبت‌هایش به آتش بس حکومت افغانستان با طالبان در روزهای عید سعید فطر اشاره کرده گفت: «پیشرفت‌هایی در روند صلح وجود داشته است».

جنرال نیکلسن علاوه کرد، استراتیژی دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا برای جنوب آسیا مؤثر بوده و این پالیسی سبب شد که شمار نیروهای ناتو در افغانستان افزایش یابد و فشارهای جدید بالای طالبان بمنظور حاضر شدن به میز مذاکرات صلح بیشتر شود.

نماینده امریکا ماه گذشته با سران طالبان در دوحه قطر گفتگو کرد که محور این گفتگو را روند صلح و ختم جنگ در افغانستان بود.

منابع خبری گزارش دادند که امریکا تلاش دارد تا گفتگوی مستقیم صلح با طالبان ادامه یابد، به همین منظور قرار است زلمی خلیلزاد، امریکایی افغانی الاصل به عنوان نماینده ویژه امریکا در افغانستان تعیین شود، که یکی از مهم ترین اهداف او، مدیریت گفتگوهای صلح امریکا با طالبان عنوان شده است.

طالبان هم در پیام جدیدش به مناسبت عید سعید قربان از امریکا خواست که برای ختم جنگ در افغانستان وارد مذاکرات مستقیم صلح با این گروه شود.

از سوی دیگر، قرار است تا یک ماه دیگر نشست گفتگوهای صلح افغانستان در شهر مسکو پایتخت روسیه برگزار شود. حکومت افغانستان اعلام کرده که در این نشست اشتراک نخواهد کرد.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است، در هرجای که نشست صلح افغانستان برگزار می‌گردد، باید به رهبری و محوریت دولت افغانستان صورت باشد.

دولت روسیه اعلام کرده است که نمایندگان گروه طالبان در این نشست شرکت خواهند کرد، اما این گروه تا هنوز در این زمینه چیزی نگفته‌اند.