.
.
.

زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه امریکا در افغانستان تعیین خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین امریکا در کابل و بغداد، قرار است بار دیگر به عنوان نماینده ویژه امریکا برای افغانستان معرفی شود.

شماری از خبرگزاری‌های افغانستان و امریکایی به تازگی گزارش داده‌اند، مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا انتظار دارد که این کار صورت گیرد.

این منابع خبری نوشته‌اند، قرار است این تصمیم امریکا هفته آینده اعلام شود و زلمی خلیلزاد بیشتر روند مذاکرات صلح امریکا با طالبان را مدیریت خواهد کرد.

دو مقام امریکایی به شرط عدم ذکر نام‌شان گفته‌اند، این اخرین علامت به طالبان است که امریکا در زمینه گفتگوها جدی است تا جنگ طولانی این کشور را در افغانستان پایان دهد.

هرچند درگذشته نزدیک، گزارش‌هایی مبنی به مذاکرات مستقیم نماینده امریکا با سران طالبان در دوحه قطر رسانه‌ای شد. طالبان این اخبار را تایید کردند اما وزارت خارجه امریکا رد کرد.

حالا قرار است زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه امریکا در افغانستان فعالیت‌اش را آغاز کند. مدیریت مذاکرات صلح امریکا با طالبان یکی از مهم ترین اهداف اش یاد گردیده است.

زلمی خلیلزاد کیست؟

براساس منابع اطلاعاتی؛ زلمی خلیلزاد در 22 مارس 1951 در شهر مزار شریف در شمال افغانستان متولد شد، در دوره جوانی برای تحصیل به امریکا مهاجرت کرد و بعداً شهروند این کشور شد.

زلمی خلیلزاد تحصیلات خود را در مدرسه دولتی لیسه قاضی در شهر کابل شروع کرد. مدتی را در چارچوب برنامه‌های بین‌المللی تبادل فرهنگی در مکتب کرس، کالیفرنیا امریکا سپری کرد. او مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه امریکایی بیروت در لبنان دریافت کرد.

خلیلزاد دکترای خود را در دانشگاه شیکاگو در امریکا دریافت کرد، در آنجا او با البرت ولستتر از متفکرین و استراتژیست‌های برجسته بازدارندگی هسته‌ای هم دانشگاهی بود. ولستتر خلیلزاد را با ارتباطات خود در دولت و مؤسسه رند مرتبط کرد.

زلمی خلیلزاد که شهروند امریکایی و افغانی الاصل می باشد در گذشته به عنوان سفیر امریکا در کشورهای افغانستان و عراق و هم چنان سفیر امریکا در سازمان ملل متحد کار کرده است.