.
.
.

ایجاد دهلیز هوایی افغانستان با چین در آینده نزدیک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سمیر رسا مسئول روابط عمومی دفتر مشاوریت رییس جمهوری افغانستان در امور مالی و بانکداری به تازگی گفته است، قرار است در آینده نزدیک یک دهلیز هوایی میان افغانستان و چین ایجاد گردد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ سمیر رسا افزود، در پیوند با ایجاد این دهلیز، گفتگوها با چین آغاز شده و به زودی نهایی خواهد شد.

او علاوه کرد، بربنیاد درخواست بازرگانان، این دفتر در حال حاضر افزون بر دهلیز هوایی با چین، روی ایجاد دو دهلیز هوایی دیگر نیز کار می‌کند.

مسئول روابط عمومی دفتر مشاوریت رییس جمهوری افغانستان در امور مالی وبانکداری گفت: «ما تلاش داریم در کنار آن، که یک دهلیز هوایی دیگر را با چین نیز ایجاد بکنیم».

چین با آن‌که بازار بزرگ برای کالاهای تجارتی افغانستان بخصوص جلغوزه است، اما در حال حاضر با وجود معافیت نود و هفت درصدی تعرفه چین، جلغوزه جزء کالاهای صادراتی کشور به چین نیست.

صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع، گفت: «زعفران و مواد خام دیگر در کشور ما مانند سنگ‌های نیمه گران بها به چین صادر خواهد شد».

از سوی دیگر، نسیم ملکزی، رییس شورای بازرگانی افغانستان و چین، نبود امکانات پروسس و بسته بندی معیاری و گواهینامه‌های تضمین کیفیت جلغوزه را در افغانستان، چالش¬های بزرگ فرا راه صادرات جلغوزه به چین عنوان کرد.

او افزود، از همین رو این شورا تأکید می‌ورزد که برای صادرات جلغوزه به چین باید این امکانات فراهم شوند و نیز با تعدیل تفاهم نامه صادرات جلغوزه به چین سهولت هایی در این روند به میان بیایند.

نسیم ملکزی علاوه کرد: «نهادهای جهانی ما را کمک کنند تا بتوانیم کیفیت صادرات را به خواست بازارهای جهانی بلند ببریم».

قابل ذکر است که پیش از این، دهلیز هوایی افغانستان با کشورهای پادشاهی عربی سعودی، هند، قزاقستان و ترکیه ایجاد شده و تاکنون اموال تجارتی تاجران افغان به این کشورها انتقال یافته است.