.
.
.

آتش‌بس مشروط سه ماهه حکومت افغانستان با طالبان آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه 20 اوت 2018 اعلام کرد که آتش‌بس مشروط سه ماهه حکومت این کشور با گروه طالبان از امروز آغاز و تا 25 نوامبر 2018 که زادروز پیامبر اسلام است ادامه خواهد یافت.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان عصر دیروز یک‌شنبه در مراسم گرامیداشت از نودونهمین سالروز استقلال این کشور در کابل گفت، این آتش‌بس مشروط به اعلام مشابه از سوی طالبان است و تا زمانی که طالبان بخواهد این آتش‌بس ادامه خواهد داشت.

محمد اشرف غنی در سخنرانی‌اش گفت، این تصمیم با مشوره اقشار مختلف مردم افغانستان و به در خواست پادشاهی عربی سعودی، شورای سراسری علما افغانستان، علمای جهان اسلام و سازمان کنفرانس اسلامی گرفته شده است.

گروه طالبان به رهبری ملا هیبت‌الله پس از اعلام آتش‌بس مشروط سه ماهه حکومت افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، رهبر گروه طالبان بمناسبت عید قربان شماری از زندانیان که نزد این گروه هستند را مورد عفو قرار داده است؛ اما گروه طالبان در این خبرنامه در مورد آتش‌بس با حکومت افغانستان چیزی نگفته‌اند.

از سوی دیگر، کشورهای امریکا، پاکستان و سازمان ناتو از اعلام آتش‌بس مشروط سه ماهه حکومت افغانستان با طالبان استقبال کردند.

وزارت خارجه امریکا با نشر خبرنامه‌ای نوشت، امریکا و شرکای بین المللی‌اش از این اقدام حکومت و مردم افغانستان استقبال می‌کند و از گروه طالبان می‌خواهد در این زمینه سهم بگیرند.

وزارت خارجه پاکستان نیز با نشر خبرنامه‌ای نوشت، مردم افغانستان سزاوار صلح‌اند و پاکستان از تمام فرصت‌ها در زمینه پایداری صلح و ثبات با افغانستان همکاری می‌کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در صفحه رسمی توییتراش نوشت: «من طالبان را تشویق می‌کنم که با رعایت این آتش‌بس نشان بدهند که به مردم اهمیت قایل هستند.»

قابل ذکر است که برای اولین بار حکومت افغانستان آتش‌بس با طالبان را در 27ام رمضان امسال اعلام کرد و گروه طالبان فقط سه روز عید سعید فطر را با حکومت افغانستان ‌آتش‌بس اعلام کردند.

پس از آن حملات طالبان دوباره آغاز شد و در حال حاضر در بخش‌های مختلف این کشور درگیری نیروهای امنیتی با طالبان ادامه دارد.