.
.
.

ظریف: اروپایی‌ها تاکنون فقط در گفتار اراده سیاسی خود را نشان داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، روز یک‌شنبه 19 اوت با اشاره به آخرین وضعیت اقدامات اروپا به منظور حفظ برجام و مقابله با تحریم‌های آمریکا گفت، اروپایی‌ها تاکنون فقط در ظاهر و گفتار اراده سیاسی خود را نشان داده‌اند.

وزیر خارجه ایران گفت: «از زمان اظهارات رئیس جمهور درباره بسته اولیه‌ای که اروپایی‌ها به ایران ارائه دادند و صحبت‌هایی که من در وین و در جلسه کمیسیون مشترک وزرا داشتم، تاکنون اروپایی‌ها نکات جدیدی را مطرح و اقداماتی را که در دو حوزه مهم نفتی و بانکی انجام دادند، بیان کرده‌اند».

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ظريف اظهار داشت: «اراده سیاسی اروپا زمانی قابلیت پاسخگویی از جانب ایران را پیدا می‌کند که با اقدامات اجرایی همراه شود؛ اروپایی‌ها می گویند برجام برای آنها دستاوردی امنیتی است، طبیعی است که هر کشوری باید برای امنیت خودش سرمایه گذاری و هزینه کند و این هزینه کردن را ما باید در همین ماه‌های آینده ببینیم».

در همین حال، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: «از نگاه ما این اقدامات بیش از آنکه اقدام عملیاتی باشد اعلام موضع است، هر چند آنها حرکت رو به جلو داشته اند اما اعتقاد ما این است که اروپا هنوز برای هزینه کردن آماده نشده است».

ظریف با اشاره به ضرب الاجل تعیین شده ایران در تاریخ 15 مرداد برای دریافت مکانیزم‌های عملیاتی از اروپا گفت، اینگونه نبوده که ما 15 مرداد را به عنوان یک ضرب الاجل تعیین کرده و الان یک ضرب الاجل دیگر به آنها داده باشیم، آنها کارها را تا حدی جلو برده اند اما آن اندازه کافی نبوده و از این‌رو ما اروپایی‌ها را از اقداماتی که مورد انتظارمان است مطلع کرده‌ایم.