.
.
.

از نودونهمین سالروز استقلال افغانستان تجلیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های افغانستان روز یکشنبه 19 اوت 2018 از نودونهمین سالروز استقلال افغانستان در سراسری این کشور تجلیل کردند و امروز در افغانستان رخصتی عمومی می‌باشد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان بامداد امروز بمنظور گرامیداشت از سالروز استقلال افغانستان در یک مراسم ویژه نظامی در پای منار آزادی در محوطه وزارت دفاع ملی این کشور در کابل اکلیل گل گذاشت.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای نوشت: «در این مراسم داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، سترجنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور، شاهدخت هندیه دختر شاه امان الله خان، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، مولوی قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان، شماری از اعضای کابینه و مشاوران ریاست جمهوری، تعدادی از اعضای شورای ملی و ستره محکمه، شماری از جنرالان و افسران قوای مسلح و تعدادی از سفرا و نماینده گان کشورهای دوست مقیم کابل، حضور داشتند.»

از سوی دیگر کشورهای پادشاهی عربی سعودی و امریکا نیز 99مین سالروز استقلال افغانستان را به حکومت و مردم این کشور تبریک گفته اند.

افغانستان در 19 آگوست 1919 پس از «جنگ سوم افغان و انگلیس» که با نام «جنگ تل» نیز شناخته می‌شود، توانست استقلال خود از بریتانیا را به دست آورد. جنگ تل از 6 می 1919 تا 8 آگوست همان سال و به روایتی دیگر از 14 می تا 26 می 1919 میان افغان‌ها و بریتانیا در گرفت و دو طرف با ترک مخاصمه و پیروزی افغان‌ها به جنگ پایان دادند. افغانستان علاوه بر اینکه در نتیجه این پیروزی استقلال خود را از بریتانیا به دست آورد، تعهد کرد که به خط دیورند که به عنوان مرز حائل میان افغانستان و هند به شمار می‌رفت احترام گذاشته و به مناطق تحت کنترل امپراطوری بریتانیا در آن سوی خط دیورند دست‌اندازی نکند.