.
.
.

سقوط شدید ارزش تومان؛ بیش از 442 هزار مهاجر افغان را روانه افغانستان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان بین المللی مهاجرت در افغانستان به تازگی اعلام کرد که از آغاز سال 2018 تاکنون بیش از 442 هزار 344 مهاجر افغان با ترک ایران به کشورشان بازگشته‌اند.

این سازمان با نشر گزارشی نوشت، امسال آمار بازگشت مهاجرین افغان از ایران نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است، وضع تحریم‌های امریکا علیه ایران، افزایش بیکاری، سقوط شدید ارزش تومان از جمله دلایل عمده هستند که مهاجرین افغان مجبور به ترک این کشور شده‌اند.

ایوا شویر یکی از سخنگویان سازمان بین‌المللی مهاجرت در افغانستان گفته است، 420 هزار مهاجر افغان فقط در هفت ماه سال جاری میلادی از ایران بازگشتند که این آمار بی‌سابقه می‌باشد.

ایوا شویر علاوه کرد: «شمار بازگشت کننده‌های افغان از ایران در سال 2018 غیرقابل پیشبینی بود. شمار آن‌ها از ماه جنوری امسال تا ماه جولای سال 2018 به 420 هزار تن می‌رسد».

براساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت؛ ممکن است با شدت گرفتن تحریم‌های امریکا علیه ایران، آمار بازگشت مهاجرین افغان از این کشور بازهم افزایش یابد.

بیش از دو میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در مورد آمار مهاجرین افغان در ایران گفته است: «2430000 نفر مهاجر افغان شامل 950000 نفر ثبت شده، 450000 نفر دارای پاسپورت فامیلی با اقامت کوتاه مدت، 30000 دارای اقامت طولانی مدت و 1000000 فاقد مدرک در ایران حضور دارند».

از سوی دیگر، شماری از مهاجرین افغان برگشته از ایران گفته‌اند، به دلیل بحران اقتصادی در این کشور، خراب شدن وضعیت کار و بی‌ارزش شدن ریال مجبور به ترک ایران شدند.

عبدالله واسع یکی از مهاجرین افغان است که سال‌ها در ایران کار و زندگی کرده اما به تازگی به افغانستان بازگشته و در مورد علت برگشت‌اش از این کشور گفت: «بخاطر بیکاری آمدم، پول ایران بی‌ارزش شده، به همین خاطر آمدم، پول نداشتم. نمی‌شد آنجا بیشتر کار کنم».

اجرای بسته اول تحریم‌ها امریکا علیه ایران

ایالات متحده امریکا صبح سه‌شنبه 7 اوت 2018، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا که از ابتدا با توافق هسته‌ای (برجام) منعقد شده در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما مخالف بود، ماه مه گذشته، خروج کشورش را از این توافق اعلام کرد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به حال تعلیق در آمد.

برپایه بیانیه‌ای که پیشتر وزارت خزانه‎داری امریکا منتشر کرده، این تحریم‌ها که پیشتر در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و پیش از توافق هسته‌ای (برجام) اجرا می‌شد، بخش‌های متعددی از جمله دسترسی دولت ایران به دلار، تجارت طلا، خرید و دسترسی به برخی فلزات چون آلومینیوم و فولاد را در بر می‌گیرد.

در این مرحله، بار دیگر تحریم مبادله و خرید و فروش ریال و همچنین خرید یا تسهیلات در رابطه با استقراض دولتی باز خواهد گشت.

صنعت خودرو سازی، از دیگر بخش‌هایی است که در این دور تحریم می‌شود.

در بسته تحریمی، برخی مجوزهایی که دولت امریکا پس از توافق هسته‌ای (برجام) صادر کرده بود، بی‌اثر می‌شود. مجوز واردات اجناس ایرانی مانند فرش و مواد خوراکی به امریکا و همچنین خرید هواپیماهای مسافربری و قطعات یدکی از جمله این مجوزها است.

در صورت تغییر نکردن شرایط، نوامبر آینده، اجرای بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران آغاز می‌شود که بخش‌هایی از جمله نفت و انرژی، بیمه نفتکش‌ها و تبادلات بانک مرکزی ایرانرا هدف قرار خواهد داد.