.
.
.

زعفران بی‌کیفیت وارداتی از ایران بنام افغانستان به خارج صادر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت و مالداری افغانستان روز یکشنبه 29 ژوئیه اعلام کرد، زعفران بی کیفیت وارداتی از ایران بنام افغانستان به بازارهای جهانی صادر می گردد.

درانی در این زمینه شدیداً ابراز نگرانی کرده و گفت، در حال حاضر زعفران بی کیفیت وارداتی از ایران بنام زعفران افغانستان در بازارهای جهانی بفروش می رسد.

به گزارش خبرگزاری افق؛ وزیر زراعت افغانستان گفته است: «از وارد کردن غیرقانونی زعفران از کشور ایران جلوگیری شود. این نه تنها اثر منفی در قیمت می گذارد، بلکه در مارکیت‌های بین المللی همان کیفیت و نامی که زعفران هرات دارد ضربه می‌زند».

در سال گذشته بیش از 10 تُن زعفران در ولایت هرات تولید شد؛ اما حالا وزیر زراعت این کشور می‌گوید، اگر آمار صادرات زعفران به کشورهای خارجی بررسی شود، بیش از این مقدار، زعفران به کشورهای خارجی صادر شده است.

وزیر زراعت افغانستان در سفری به ولایت هرات گفت که هفته گذشته 450 کیلوگرام زعفران بی‌کیفیت به میدان هوایی کابل جهت انتقال به کشورهای خارجی آورده شده بود. او هم چنین افزود که این موضوع را با وزارت مالیه (دارایی) در میان گذاشته است.

قرار است، بزودی وزارت زراعت افغانستان طرحی را به کابینه این کشور پیشنهاد کند، تا بر بنیاد آن ورود زعفران به این کشور ممنوع اعلام شود، تا از این طریق جلو قاچاق زعفران از ایران به هرات گرفته شود.

در همین حال، محمد آصف رحیمی والی هرات می گوید، هم اکنون کشورهای هند و چین از زعفران افغانستان محصول گمرکی نمی‌گیرند و به همین خاطر کشورهای همسایه تمایل دارند که با نام افغانستان محصولات خود را صادر کنند.

قابل ذکر است که امسال هم زعفران افغانستان در سطح جهان از لحاظ کیفیت و طعم بهترین زعفران شناخته شد و مقام اول را کسب کرد.