.
.
.

امسال معاملات بازرگانی افغانستان با هند به یک میلیارد دالر خواهد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت تجارت و صنایع افغانستان امروز دوشنبه 30 ژوئیه اعلام کرد که معاملات بازرگانی میان افغانستان و هند افزایش یافته است و امسال این معاملات به یک میلیارد دالر خواهد رسید.

به گزارش طلوع نیوز؛ یونس مهمند، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت، با درنظرداشت توسعۀ صادرات و واردات میان دو کشور، احتمال دارد که تا پایان امسال ارزش حجم بازرگانی با هند تا یک میلیارد دالر برسد.

مهمند افزود، هند یگانه شریک بازرگانی افغانستان است که بیلانس بازرگانی با آن در وضعیت بهتری قرار دارد.

قابل ذکر است که صیام الدین پسرلی، سخنگوی، اتاق تجارت و صنایع افغانستان هم روز یکشنبه 29 ژوئیه گفته بود، پس از افتتاح دهلیز هوایی کابل- جده، میزان علاقمندان محصولات افغانی در پادشاهی عربی سعودی افزایش یافته است.

صیام الدین پسرلی گفته است، تلاش ها جریان دارد تا روابط تجارتی میان کابل- ریاض بیشتر از گذشته گسترش یابد.

پسرلی افزود، قرار است در هفته جاری با سفیر سعودی در کابل در مورد صادرات میوه های تازه، خشک و محصولات دیگر در این کشور گفتگو شود.

در پی امضای تفاهنامه مبنی بر ایجاد دهلیز هوایی تجاری میان افغانستان و پادشاهی عربی سعودی بتاریخ 26 ژوئن در اولین پرواز تجاری از کابل به جده 500 کیلوگرام زعفران و حدود یک تُن بادام افغانستان به سعودی فرستاده شد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان ارزش تجاری میان افغانستان و پادشاهی عربی سعودی را 15 میلیون دالر در سال اعلام کرده است.

در حال حاضر دهلیز هوایی افغانستان با کشورهای پادشاهی عربی سعودی، هند، ترکیه، قزاقستان فعال می باشد و قرار است در آینده نزدیک دهلیز هوایی میان کابل- دوبی نیز ایجاد گردد.