.
.
.

افزایش علاقمندان محصولات افغانی در پادشاهی عربی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتاق تجارت و صنایع افغانستان امروز یکشنبه 29 ژوئیه اعلام کرد که پس از افتتاح دهلیز هوایی کابل- جده، میزان علاقمندان محصولات افغانی در پادشاهی عربی سعودی افزایش یافته است.

به گزارش منابع خبری افغانستان؛ صیام الدین پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته است، تلاش ها جریان دارد تا روابط تجارتی میان کابل- ریاض بیشتر گسترش یابد.

پسرلی افزود، قرار است در هفته جاری با سفیر سعودی در کابل در مورد صادرات میوه خشک، تازه و محصولات دیگر در این کشور گفتگو شود.

قابل ذکر است، در پی امضای تفاهنامه مبنی بر ایجاد دهلیز هوایی تجاری میان افغانستان و پادشاهی عربی سعودی روز 26 ژوئن در اولین پرواز تجاری از کابل به جده 500 کیلوگرام زعفران و حدود یک تُن بادام افغانستان به سعودی فرستاده شد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان ارزش تجاری میان افغانستان و پادشاهی عربی سعودی را 15 میلیون دالر در سال اعلام کرد.

پیش از این دهلیز هوایی افغانستان با کشورهای هند، قزاقستان و ترکیه ایجاد شده و تاکنون اموال تجارتی بازرگانان افغان به این کشورها انتقال می‌یابد.

سمیر رسا مسؤل روابط عامه ریاست جمهوری افغانستان در امور مالی و بانکداری در این باره گفته بود، ارزش مجموعی اموال تجارتی منتقل شده از طریق این دهلیزهای هوایی تاکنون به بیش از 51 میلیون دالر می‌رسد و قرار است، تفاهمنامه ایجاد دهلیز هوایی میان کابل- دبی نیز به زودی به امضاء رسد.