.
.
.

«ائتلاف نجات افغانستان» رسماً در کابل اعلام موجودیت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک ائتلاف سیاسی دیگر تحت نام «ائتلاف نجات افغانستان» امروز پنج‌شنبه 26 ژوئیه در شهر کابل پایتخت افغانستان رسماً اعلام موجودیت کرد.

به گزارش طلوع نیوز اعضای احزاب جمعیت اسلامی، جنبش ملی اسلامی، وحدت ملی، جبهه نوین ملی افغانستان، محور مردم افغانستان، نمایندۀ حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین، و چهره‌های نزدیک به آقای کرزی و شمار دیگری از چهره‌های سیاسی افغانستان در اعلام موجودیت این ائتلاف حضور داشتند.

عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی پیشین بلخ گفت، افغانستان در پرتگاه سقوط قرارگرفته است و علت آن «ناکارایی‌های رهبران حکومت است».

عطامحمد نور، بلند شدن برخی از بیرق‌های جدایی‌خواهی را در برخی از بخش‌های افغانستان نمایانگر ناخشنودی مردم از دولت خواند و گفت که اگر حکومت درست کار نکند، مردم به سوی تفرقه بیشتر خواهند رفت.

والی پیشین بلخ «استفاده نادرست» از نیروهای امنیتی را خطرناک به منافع ملی خواند و گفت که این کار پایه‌های نظام را تضعیف خواهد کرد.

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی از سازمان ملل متحد نیز انتقاد کرد و گفت که در برخورد با مسایل کنونی طرف واقع است و بی‌طرفی یوناما زیر پرسش رفته است.

او همچنان ادعا کرد که از میان نزدیک به نٌه میلیون ثبت نام شونده در انتخابات در حدود چهار میلیون رأی جعلی‌اند.

از سوی دیگر، محمد محقق معاون دوم رییس اجرایی حکومت افغانستان گفت: «اوضاع در کشور به اندازه نگران کننده است که مردم در حال فرار هستند و یک بخش بزرگی از این کشور به دست مخالفان مسلح است».

محقق خطاب به جامعه جهانی گفت: «این ائتلاف ملی علیه حکومت ایجاد نگردیده است بلکه برای حل چالش ها و پٌر کردن خلاهای حکومت تشکیل شده است».

قابل ذکر است که ائتلاف نجات افغانستان در اوایل امسال از سوی عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت و عطامحمد نور والی پیشین بلخ در کشور ترکیه ایجاد گردید.