فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وال استریت ژورنال: یک مقام آمریکایی با رهبران طالبان در قطر دیدار کرد

  منبع: العربیه.نت فارسی

  روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز چهارشنبه 25 ژوئیه گزارش داد آلیس ویلز فرستاده ایالات متحده آمریکا در امور آسیای جنوبی با مقام های طالبان در کشور قطر دیدار و با آن‌ها درباره مذاکرات صلح افغانستان گفتگو کرد.

  در این گزارش آمده است، آلیس ویلز با اعضای کمیته سیاسی طالبان در شهر دوحه قطر در مورد ایجاد مذاکرات صلح و ختم جنگ گفتگو کرد.

  این روزنامه نوشتکه این گفتگو در هفته جاری صورت گرفت و آلیس ویلز در این دیدار بر آتش بس سه روز میان حکومت افغانستان و طالبان نیز تاکید کرد.

  براساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، دفتر سیاسی طالبان صورت گرفتن این گفتگو را رد کرده و تاکید دارد برای آلیس ویلز به منظور گفتگو یک ایمیل فرستاده اما او پاسخ نداده است.

  از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا هم گفتگو میان آلیس ویلز با طالبان را رد کرده و گفت، خانم ویلز پس از گفتگو با مقام های قطری روز سه شنبه به آمریکا برگشت.

  مذاکره مستقیم با طالبان

  روزنامه آمریکایی نیویارک تایمز روز یکشنبه 15 ژوئیه گزارش داده بود اداره دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا به دیپلومات‌های ارشد کشورش دستور داده تا گفتگوهای مستقیم با گروه طالبان را برای پایان دادن به جنگ 17 ساله افغانستان را بررسی کنند.

  در این گزارش نوشته شده است، مقام‌های افغان و آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که راهبرد تازۀ آمریکا برای افغانستان اثر اساسی بر گروه طالبان نداشته و روند مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها، نیز ناکام بوده‌ است.

  این روزنامه آمریکایی نوشته است، با وجودیکه هنوز تاریخی برای این گفتگوها تعیین نشده و ممکن است این موضوع از مسیرش خارج شود، اما تمایل امریکا برای پی‌گیری گفتگوها، نشانۀ از شتاب‌ ادارۀ ترمپ برای شکستن بن‌بست در افغانستان است.

  پس از آن جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی مستقر در افغانستان وابسته به پیمان ناتو، روز دوشنبه 16 ژوئیه با نشر خبرنامه‌ای خبرهای منتشر درباره آمادگی آمریکا برای مذاکرات مستقیم با طالبان را تکذیب کرد.

  هرچند گروه طالبان همواره گفته‌اند که حاضر است با آمریکا وارد مذاکرات صلح شوند، اما مقام‌های آمریکایی تا کنون بارها تاکید کرده‌اند که مذاکرات باید میان طالبان و حکومت افغانستان صورت گیرد و رهبری این مذاکرات بدست افغان ها باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران