.
.
.

هواداران جنرال دوستم بندر تجارتی آقینه در شمال افغانستان را باز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب جنبش ملی به رهبری عبدالرشید دوستم امروز دوشنبه 23 ژوئیه اعلام کرد که بندر تجارتی آقینه در ولایت جوزجان در شمال این کشور به روی ترافیک باز شده است.

اعضای این حزب گفتند، این بندر تجارتی شامگاه یکشنبه باز شده و موترهای تجارتی به حالت عادی رفت و آمد دارند.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان؛ جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری افغانستان بعد از ظهر دیروز یکشنبه بعد از 13 ماه از ترکیه وارد کابل شد.

جنرال دوستم پس از ورود به کابل در جمع هوادارانش سخنرانی کرده و تاکید کرد، از امشب (یکشنبه شب) باید تمام ادارات دولتی، دفاتر انتخابات و بنادر تجارتی در شمال افغانستان باز شوند و تظاهرات هم پایان یابد.

جنرال دوستم گفت، تظاهرات مردم شمال یک تظاهرات قانونی و مدنی بود و خواسته‌های منطقی داشتند و اگر تظاهرات متحدانه مردم شمال این کشور نمی‌بود، آمدن او به شهر کابل دشوار بود.

جنرال دوستم در مورد دستگیری نظام الدین قیصاری نماینده‌اش در فاریاب گفت: «اگر اتحاد معترضان شمال نمی بود آمدن به کابل دشوار بود».

اطمینان می‌دهم که با خود رییس جمهوری در مورد نظام الدین قیصاری صحبت می‌کنم و قیصاری را آزاد می‌کنم اگر نشد باز به ترکیه می‌روم.

معاون اول رییس جمهوری افغانستان در ادامه سخنان‌اش به مذاکرات صلح حکومت افغانستان با طالبان اشاره کرده و تاکید کرد: «مذاکرات صلح با طالبان را مهم تر از تمام وظایف برای حکومت وحدت ملی می‌دانیم».

چرا جنرال دوستم به ترکیه رفت؟

احمد ایشچی یکی از سران قوم ازبیک و مخالف جنرال دوستم سال گذشته مدعی شد که جنرال دوستم و محافظانش او را در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان در شمال افغانستان ربوده و با اوبدرفتاری جنسی کردند.

این موضوع جنجال بزرگ را برای حکومت وحدت ملی ایجاد کرد و محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان خواستار رسیدگی به این موضوع از مجرای عدلی و قضایی شد.

دفتر جنرال عبدالرشید دوستم این اتهام را شدیداً رد کرده و تاکید کرد که این یک توطئه سیاسی برای تضعیف جنرال دوستم می باشد.

پس از جنجال‌ها و اختلافات زیاد جنرال دوستم با ارگ ریاست جمهوری؛ سرانجام جنرال دوستم به ترکیه رفت و دفتر او به رسانه‌ها گفت، که جنرال دوستم برای تداوی به ترکیه رفته است.