.
.
.

ناتو گزارش‌های حاکی از آمادگی آمریکا برای مذاکرات مستقیم با طلبان را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی مستقر در افغانستان وابسته به پیمان ناتو، روز دوشنبه 16 ژوئیه با نشر خبرنامه‌ای ضمن تکذیب خبرهای منتشر درباره آمادگی آمریکا برای مذاکرات مستقیم با طالبان تاکید کرد که سخنانش در این باره، «اشتباه» تفسیر شده است.

خبرگزاری فرانسه اخیراً گزارش داده بود که جنرال نیکلسون در گفتگو با مقام‌های افغان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته بود، آمریکا برای مذاکرات مستقیم با طالبان آمادگی دارد.

اما جان نیکلسون در خبرنامه‌اش نوشته که اظهاراتش در مورد آمادگی آمریکا برای مذاکرات مستقیم با طالبان «اشتباه» تعبیر شده و او فقط دیدگاه مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا را در این زمینه انعکاس داده است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در ماه ژوئن امسال گفته بود، آمریکا آماده «حمایت، تسهیل و مشارکت» در مذاکرات نهایی صلح است.

نیویارک تایمز: آمریکا به دنبال مذاکرات مستقیم با طالبان است

از سویی روزنامه آمریکایی نیویارک تایمز هم روز یکشنبه 15 ژوئیه گزارش داده بود اداره دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا به دیپلومات‌های ارشد کشورش دستور داده تا گفتگوهای مستقیم با گروه طالبان را برای پایان دادن به جنگ 17 ساله افغانستان بررسی کنند.

در این گزارش نوشته شده است، مقام‌های افغان و امریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که راهبرد تازۀ امریکا برای افغانستان اثر اساسی بر گروه طالبان نداشته و روند مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها، نیز ناکام بوده‌ است.

قابل ذکر است که مقام های ارشد امریکایی اخیراً به منظور فراهم کردن زمینه مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان به کشورهای افغانستان و پاکستان سفر کرده‌اند.

مایک پمپیئو وزیر خارجه امریکا هفته گذشته در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد کابل شد و با رهبران حکومت افغانستان گفتگو کرد.

الیس ویلز معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی نیز چند روز پیش به کشورهای پاکستان و افغانستان سفر کرد.