.
.
.

مرحله دوم آتش بس حکومت افغانستان با طالبان در عید قربان خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز دوشنبه 16 ژوئیه گزارش داد دولت افغانستان تصمیم دارد که مرحله دوم آتش بس با طالبان را در ایام عید قربان در ماه آگوست امسال اعلام کند.

این روزنامه نوشته است، قرار است ماه آینده بمنظور ختم جنگ گفتگوی جدید صلح میان دولت افغانستان، طالبان و آمریکا آغاز شود.

این روزنامه به نقل از مقام های افغان و آمریکایی نوشته است، مرحله دوم آتش بس میان دولت افغانستان و طالبان در روزهای عید قربان عملی خواهد شد.

قابل ذکر است، حکومت افغانستان برای اولین بار از 27ام رمضان امسال الی روز پنجم عید سعید فطر آتش¬بس یک جانبه با گروه طالبان اعلام کرد اما طالبان فقط سه روز عید را آتش بس با حکومت افغانستان اعلام کردند.

پس از سپری شدن سه روز عید، حکومت افغانستان آتش بس یک جانبه با طالبان را برای ده روز تمدید کرد اما طالبان تاکید کردند که دیگر با حکومت افغانستان آتش بس نمی کنند و جنگ را علیه دولت این کشور از سر گرفتند.

این در حالیست که روزنامه نیویارک تایمز هم روز یکشنبه 15 ژوئیه گزارش داده بود اداره دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا به دیپلومات‌های ارشد کشورش دستور داده تا گفتگوهای مستقیم با گروه طالبان را برای پایان دادن به جنگ 17 ساله افغانستان بررسی کنند.

در این گزارش نوشته شده است، مقام‌های افغان و امریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که راهبرد تازۀ امریکا برای افغانستان اثر اساسی بر گروه طالبان نداشته و روند مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها، نیز ناکام بوده‌ است.

خبرگزاری فرانسه هم اخیراً گزارش داده بود که جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی مستقر در افغانستان وابسته به پیمان ناتو در گفتگو با مقام‌های افغان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته بود، آمریکا برای مذاکرات مستقیم با طالبان آمادگی دارد.

اما جنرال جان نیکلسون روز دوشنبه 16 ژوئیه با نشر خبرنامه‌ای ضمن تکذیب خبرهای منتشر شده درباره آمادگی آمریکا برای مذاکرات مستقیم با طالبان تاکید کرد که سخنانش در این باره، «اشتباه» تفسیر شده است.