.
.
.

قرار است زعفران افغانستان در سراسر آمریکا به فروش برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قرار است فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی «Whole Foods Market» زعفران افغانستان را در سراسری آمریکا به فروش برساند.

بنا بر گزارش روز سه‌شنبه 17 ژوئیه تلویزیون یک، شرکت رومی سپایس (Rumi Spice) قرارداد عرضه‌ زعفران افغانستان را با فروشگاه هول فودز امضا کرده است.

این شرکت که صاحبان آن سه سرباز پیشین امریکایی هستند که در افغانستان وظیفه اجرا کرده بودند، زعفران را از ولایت هرات در غرب افغانستان جمع آوری از طریق هواپیما به آمریکا صادر خواهد کرد.

در سال های اخیر کشت زعفران در چندین ولایت افغانستان گسترش یافته است، اما هرات حدود 90 در صد زعفران این کشور را تولید می کند.

در حال حاضر حدود 30 کشور در سطح جهان به کشت زعفران روی آورده‌اند که از آن جمله در سال گذشته ایران با تولید 336 تٌن زعفران از رهگذر تولید این مواد در مقام اول، هند با تولید 22 تٌن در رده‌ی دوم و افغانستان با تولید 10.6 تٌن در جایگاه سوم قرار گرفت.

قابل ذکر است، زعفران افغانستان برای چهارمین سال پی درپی از دیدگاه کیفت و ذایقه بهترین زعفران دنیا شناخته شده است.

امسال هم جشنواره‌ای در شهر بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد که زعفران افغانستان بار دیگر از نظر کیفیت و ذایقه مقام اول جهان را به دست آورد.

بر بنیاد آمار وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان، با افزایش تقاضای جهانی به زعفران، قیمت این گیاه نیز در حال افزایش است.

مقام‌های این وزارت گفته‌اند که قیمت یک کیلوگرام زعفران در سال 2000 میلادی، به 200 دالر امریکایی می رسید و حال قیمت هر کیلو گرام آن در بازار جهانی به 1600 دالر امریکایی افزایش یافته است.