.
.
.

نگرانی شدید کمیسیون انتخابات افغانستان از بسته شدن دفاترش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز شنبه 14 ژوئیه از بسته شدن شش دفتر ساحوی اش در شمال این کشور شدیداً ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش اطلاعات روز؛ عزیزالله ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است، در کٌل دفاتر کمیسیون در شش ولایت شمالی این کشور از سوی معترضان بسته شده و کمیسیون در این رابطه "نگرانی شدید" خود را اعلام می‌کند.

ابراهیمی از معترضان خواست تظاهرات‌ها را براساس حقوق شهروندی‌شان و به صورت مسالمت‌آمیز پیش ببرند، نه این که به یک نهاد مستقل و ملی و پروسه‌های ملی صدمه بزنند.

او علاوه کرد، معترضان با بستن دفاتر ولایتی کمیسیون، حقوق شهروندان دیگر را که برای اشتراک در انتخابات ثبت نام کرده‌اند، نقض می‌کنند و ممکن است که کمیسیون مستقل انتخابات مطابق تقسیم اوقات خود کارها را به پیش برده نتواند.

ابراهیمی اظهار کرد، کمیسیون از حکومت و نهادهای امنیتی می‌خواهد "تدابیر شدید" امنیتی را برای باز شدن دوباره این دفاتر روی دست بگیرند.

قابل ذکر است، نیروهای ویژه ارتش افغان دو هفته پیش نظام الدین قیصاری نماینده ویژه جنرال دوستم معاون اول رییس جمهوری افغانستان را به اتهام "تهدید مقام های امنیتی افغان به مرگ" در ولایت فاریاب دستگیر کردند و برای بررسی به کابل انتقال دادند.

پس از آن هواداران جنرال دوستم و نظام الدین قیصاری که عمدتاً از قوم ازبک هستند در شمال این کشور دست به تظاهرات زدند و شش دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات را در شمال این کشور بستند.

این معترضان خواستار آزادی نظام الدین قیصاری و برگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهوری این کشور از ترکیه می باشند.