.
.
.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان: بازداشت‌های اخیر براساس شکایت مردم صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه 10 ژوئیه در یک نشست خبری گفت که بازداشت‌های اخیر بر اساس شکایت‌های مردم صورت گرفته ‌است.

مرتضوی در یک نشست خبری در کابل گفت که بازداشت‌های اخیر بر اساس قضیه سیاسی نیست بلکه مبنای آن شکایت‌‎های مردم بوده‌ و این افراد از جمله اشخاصی بوده‌اند که دست به آزار و اذیت مردم و اقدام‌های فراقانونی زده بودند.

او افزود: «شخصی که از ولسوالی پرجمن فراه بازداشت گردید، تمام این ولسوالی را به گروه طالبان تسلیم کرده بود و به همین قسم فردی دیگری که از ارزگان دست‌گیر شد، ده‌ها پاسگاه نیروهای امنیتی را به طالبان داده بود».

وی در واکنش به تصاویر که در رسانه‌های اجتماعی مبنی بر کشته شدن افراد قیصاری از سوی ارتش افغان گفت که تا هنوز به طور مشخص تحقیق نشده که آیا آنان نگهبانان نظام‌الدین اند یاخیر‌. وی گفت، نیروهای ارتش با همه برخورد انسانی دارند و قضاوت پیش از وقت، منصفانه نیست.

وی همچنان در مورد تظاهرات‌ اخیر در ولایات شمالی افغانستان گفت، اعتراض‌ مسالمت‌آمیز حق قانونی شهروندان کشور است و خواست‌های آنان پذیرفته خواهند شد.

حدود هشت روز پیش نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم معاون رییس جمهوری افغانستان از سوی نیروهای امنیتی این کشور بازداشت و از ولایت فاریاب به کابل منتقل شد. در پی بازداشت قیصاری، باشندگان ولایت‌های شمالی افغانستان و هواداران عبدالرشید دوستم دست به اعتراض‌های گسترده زده و خواهان آزادی وی شدند.

همچنان عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر عبدالرشید دوستم، امروز با نشر تصاویری مدعی شد که افراد نظام الدین قیصاری از سوی نیروهای ارتش افغان کشته، زخمی و شکنجه شده‌اند.