.
.
.

رییس دفتر عبدالرشید دوستم: افراد قیصاری از سوی ارتش افغان کشته و زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری افغانستان امروز سه شنبه 10 ژوئیه گفت که افراد نظام الدین قیصاری از سوی نیروهای ارتش افغان کشته و زخمی شدند.

به گزارش روزنامه اطلاعات روز افغانستان، فرهمند گفت که نیروهای ارتش افغان در فاریاب 29 نفر از افراد نظام‌الدین قیصاری را بازداشت کرده و شکنجه کرده‌اند.

به گفته وی، از میان 29 نفر بازداشت شده 9 تن آنان زخمی شده و سه تن دیگر آنها کشته شدند و نیروهای امنیتی اجساد سه تن از کشته شدگان افراد قیصاری را چهار روز بعد تحویل خانواده‌های شان کردند.

تاکنون نهادهای امنیتی افغانستان در مورد کشته شدن، شکنجه و زخمی شدن این افراد چیزی نگفته‌اند.

حدود هشت روز پیش نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم معاون رییس جمهوری افغانستان از سوی نیروهای امنیتی این کشور بازداشت و از ولایت فاریاب به کابل منتقل شد.

در پی بازداشت نظام الدین قیصاری، باشندگان ولایت‌های شمالی افغانستان و هواداران عبدالرشید دوستم دست به اعتراض‌های گسترده زده و خواهان آزادی وی شدند.

از سوی دیگر محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز گذشته در نشستی تاکید کرد که تمام افراد مسلح غیر مسئول در این کشور بازداشت خواهند شد.

از سوی دیگر شاه‌حسین مرتضوی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش در این باره نوشت: «شماری از فعالان در فضای مجازی بابت باز داشت‌های برخی افراد مسلح غير مسئول واكنش نشان داده اند، آيا می‌دانيد كه برخی از آنان در كنار اقدامات فراقانونی در تسليمی ده‌ها پوسته به دشمن نقش داشته‌اند؟ بار ديگر تاكيد می‌كنم كه برخی افراد در صدد اند تا با بازی با كارت قومی تنور خود را برای انتخابات آينده گرم كنند. اما اقدامات حكومت مبتنی برقانون بوده، ربطی به مسايل قومی و سياسی ندارد».