فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • منابع امنیتی افغانستان: بارها سلاح‌های ساخت ایران از نزد طالبان بدست آمده است

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  منابع امنیتی در جنوب افغانستان امروز چهارشنبه 4 ژوئیه گفته‌اند که نظامیان افغان در درگیری‌ها با طالبان بارها سلاح‌های پیشرفته‌ ساخت ایران از نزد افراد این گروه به دست آورده‌‌اند.

  به گزارش تلویزیون «یک» افغانستان، ولی محمد احمدزی، فرمانده قول اردوی 215 میوند ایران را به پشتیبانی از طالبان در ولایت‌های هلمند و نیمروز این کشور متهم کرده و گفت که «هراس‌افگنان» در هلمند و نیمروز از سوی پاکستان و ایران حمایت می‌شوند.

  در همین حال، اصحاب الدین روشان فرمانده لوای چهارم قول اردوی 215 میوند در نیمروز، از مداخله‌های مستقیم ایران در این ولایت شکایت کرده گفت که در کنار دیگر تجهیزات، ایران وسایل ساخت ماین را در اختیار گروه طالبان قرار می‌دهد.

  هلمند و نیمروز در جنوب افغانستان به ترتیب با پاکستان و ایران هم‌مرز است.

  حدود دو ماه قبل فرمانده پولیس فراه افغانستان در نشستی خبری مدعی شد که ایران برای گروه طالبان که در بخش‌های این ولایت فعالیت می‌کنند، سلاح و مهمات فراهم می‌کند.

  به گفته وی، سلاح‌های که پس از حمله گروه طالبان بر شهر فراه، به دست نیروهای ارتش و پولیس افغان افتاده ساخت ایران هستند که این مدارک مشخص می‌سازد، تهران حامی گروه طالبان در ولایت فراه است.

  قبل از آن نیز در ولايت پکتيکا افغانستان اسلحه ساخت ايران از طالبان به دست آمده بود که واکنش‌های تند سیاسیون افغانستان را به همراه داشت.

  همچنان چندی قبل سفیر امریکا در کابل گفته بود که حکومت ایران از طریق سپاه‌پاسداران این کشور گروه طالبان در افغانستان را حمایت لوژیستکی می‌کند.

  تبلیغات