.
.
.

عطا محمد نور: در صورت عدم برگزاری انتخابات شفاف حکومت موقت ایجاد می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عطامحمد نور والی سابق بلخ افغانستان امروز یکشنبه 1 ژوئیه در نشستی گفت که بزودی ائتلاف جدیدی با حضور خودش در آن، اعلام موجودیت می‌کند که در صورت عدم برگزاری انتخابات شفاف، حکومت موقت برای دو سال ایجاد خواهند کرد.

به گزارش تلویزیون خبری افغانستان «طلوع نیوز»، عطا محمد نور گفته است که این ائتلاف با چهره‌های سرشناس سیاسی شکل گرفته و برای اصلاح حکومت کنونی کار خواهد کرد.‎

قابل ذکر است که قبل از این نیز عطا محمد نور والی سابق بلخ با عبدالرشید دوستم معاون نخست رییس جمهوری افغانستان، محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه این کشور و احمد ضیا مسعود نماینده سابق محمد اشرف غنی ائتلافی را زیرنام «ائتلاف ملی برای نجات افغانستان» در ترکیه ایجاد کرده بودند که تاکنون فعالیت این ائتلاف سردرگم باقی مانده است.

وی در پاسخ بر این که آیا ممنوع الورودی‌ بوده یا نه گفت: «هر دفعه که بیرون می‌برآیم آوازه می‌شود که ممنوع الورود شده است یادتان باشد که من نه کاری کرده‌ام که ممنوع الورود شوم و نه دوسیه دارم».

پیش از این، آوازه شده بود که عطا محمد نور، در روز دوم عید فطر به مزارشریف آمده اما اجازه نشست به هواپیمای حامل او داده نشده است.

اختلافات نور با ارگ بر سر چیست؟

اختلافات میان عطامحمد نور و ارگ ریاست جمهوری هنگامی شروع شد که محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان استعفاء نامه عطامحمد نور را امضاء کرد و مهندس محمد داوود را به عنوان والی جدید بلخ تعیین کرد.

اما این کار محمد اشرف غنی با واکنش شدید عطامحمد نور والی پیشین بلخ و حزب جمعیت افغانستان روبرو شد و عطامحمد نور اعلام کرد، این اقدام حکومت را قبول ندارد و تا ختم حکومت وحدت ملی به عنوان والی بلخ می‌ماند.

به گفته عطامحمد نور استعفاء وی براساس شرایطی بوده که باید حکومت مرکزی آنرا بپذیرد اما غنی بدون در نظرداشت آن شرایط استعفاء او را امضاء کرده است.

سر انجام جنجال‌های سیاسی میان عطامحمد نور و ارگ ریاست جمهوری به اوج خود رسید و هشت بار نشست‌های نمایندگان حزب جمعیت و ارگ ریاست جمهوری برگزار شد اما بدون نتیجه پایان یافت.

بعد از چندین جلسه، سرانجام حدود 2 و نیم ماه قبل اختلافات سیاسی میان ارگ و حزب جمعیت حل شده و محمد اسحاق رهگذر به عنوان والی جدید ولایت بلخ رسمأ معرفی شد.