.
.
.

ویدیو... درگیری فزیکی اعضای مجلس نمایندگان افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نشست عمومی مجلس نمایندگان افغانستان امروز چهار شنبه 27 ژوئن پس از آن به درگیری کشید که عبدالطیف پدرام شماری از نمایندگان در این مجلس را «فاشیست» خطاب کرد.

عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان افغانستان پس از درگیری لفظی و فزیکی نمایندگان امروز این مجلس را پایان یافته اعلام کرد.

نمایندگان مجلس افغانستان پس از آن به درگیری پرداختند که عبدالطیف پدرام نماینده بدخشان در این مجلس، کمیسیون انتخابات و حلقاتی را در مجلس « فاشیزم» خواند و به قومی گرایی متهم کرد.

وی گفت: «حقیقت قضیه این است که یک عده برادران نگران است اگر در غزنی انتخابات مانند سایر ولایات برگزار شود، برادران هزاره رأی بیشتر و وکیل بیشتر به مجلس خواهند فرستاد، درد دیگری وجود ندارد و درد اصلی همین است».

پدرام گفت: «این برتری طلبی آشکار قومی، تبعیض طلبی و شرم آور است که شما استثنا برای یک ولایت بخاطر این که یک قوم خاص را به قدرت برسانید و حق دیگران را حذف کنید، تمام قوانین انتخاباتی را را زیرپا می‌کنید، مگر فاشیزم قومی، ستمگری قومی و شونیزم بیشتر از این است؟»

به گزارش روزنامه اطلاعات روز، این اظهارات پدرام با واکنش برخی نمایندگان دیگر مواجه شد و آنان پدرام را متهم به توهین به قوم پشتون، تجزیه طلبی و نفاق افگنی کردند.

کمال ناصر اصولی، نماینده مردم خوست در پارلمان افغانستان با انتقاد از پدرام گفت: «چرا زورگویی رییس اجرایی در مورد جلوگیری از برکناری وزیر انرژی و آب را خلاف قانون نمی‌داند، ولی تصمیم کمیسیون انتخابات در مورد حوزه‌ی شدن انتخابات غزنی را خلاف قانون می‌داند».

کمال صافی، نماینده مردم کندز نیز گفت که پدرام 8 سال است که به یک قوم توهین کرده و تخم نفاق را در این کشور می‌پاشد؛ او پاسپورت تاجیکستانی دارد و باید از افغانستان بیرون برود.

راضیه سادات منگل نماینده مردم پکتیا گفت، افغانستان با هشدار چند نفر محدود تجزیه نمی‌شود و کسانی که به این مسایل دامن می‌زنند در واقع دزدمارانی هستند که خیانت ملی را مرتکب می‌شوند.

بعد از تشدید درگیری‌ها رییس مجلس نمایندگان افغانستان این نشست را بدون شروع آجندای اصلی پایان یافته اعلام کرد.