.
.
.

آغاز فعالیت دهلیز هوایی تجاری افغانستان- سعودی

500 کیلوگرام زعفران و یک تُن بادام از کابل به جده فرستاده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی امضای تفاهنامه ایجاد دهلیز هوایی تجاری میان افغانستان و پادشاهی سعودی روز سه‌شنبه 26 ژوئن در اولین پرواز تجاری از کابل به جده 500 کیلوگرام زعفران و حدود یک تُن بادام افغانستان به سعودی فرستاده شد.

پیش از این دهلیز هوایی افغانستان با کشورهای هند، قزاقستان و ترکیه ایجاد شده و تاکنون اموال تجارتی بازرگانان افغان به این کشورها انتقال می‌یابد.

سمیر رسا مسؤل روابط عامه ریاست جمهوری افغانستان در امور مالی و بانکداری گفت، ارزش مجموعی اموال تجارتی منتقل شده از طریق این دهلیزهای هوایی تاکنون به بیش از 51 میلیون دالر می‌رسد.

از سوی دیگر، اتاق تجارت و صنایع افغانستان ارزش تجاری میان افغانستان و سعودی را 15 میلیون دالردر سال اعلام کرد.

سمیر رسا مسؤل روابط عامه ریاست جمهوری افغانستان در امور مالی و بانکداری گفت گفت که قرار است تفاهمنامه ایجاد دهلیز هوایی میان کابل- دبی نیز به زودی به امضاء رسد.

سمیر رسا گفت: «در روزهای آینده شما شاهد دهلیز هوایی افغانستان با اروپا خواهد بودید با توجه به دهلیز هوایی که با ترکیه آغاز شده است تاجران ما میتواند از طریق ترکیه به هر شهر اروپا که خواسته باشند انتقال دهند».

از سویی هم سفیر پادشاهی عربی سعودی در کابل گفت، میزان بازرگانی افغانستان و سعودی اندک است و با ایجاد این دهلیز هوایی داد و ستدها بین دو کشور افزایش می‌یابد.