.
.
.

موتورسیکلت‌های ایرانی در اختیار طالبان در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استفاده طالبان از موتورسیکلت‌های ایرانی در افغانستان، اخیراً بیشتر شده و این موضوع نگرانی‌های را به دنبال داشته است.

خبرگزاری افق امروز یکشنبه 24 ژوئن گزارش داد، گمانه‌زنی‌های وجود دارد که شاید ایران این موتورسیکلت‌ها را در اختیار طالبان قرار داده، ولی هنوز منابع رسمی این خبر را تایید نکرده است.

اما قبل از این، شماری از مسئولان محلی ولایت فراه در غرب افغانستان گفته بودند که ایران در ولایات غربی این کشور از طالبان حمایت می‌کنند و در اختیار این گروه تجهیزات جنگی قرار می‎دهد.

دولت ایران همواره این خبر را تکذیب کرده است، اما در واکنش به استفاده موتور سیکلت‌های ایرانی از سوی طالبان گفته‌ که این موتورسیکلت‌ها به افغانستان قاچاق شده است.

براساس این گزارش، محمدرضا مقیمی، یکی از فرماندهان پولیس ایران گفته است که استفاده «تروریستان» از موتورسیکلت پلاک ایرانی را رد نمی‌کند و ممکن موتورسیکلت‌های سرقتی، از این کشور خارج شوند.

محمد رضا مقیمی افزود، مشکل یادشده در مورد موترهای سرقتی هم وجود دارد که تعدادی از آنان به کشورهای همسایه منتقل و دوباره دستکاری می‌شوند.

این درحالی است که شماری از مقامات دولتی افغانستان، حمایت ایران از گروه طالبان را رد نکرده‌اند. همچنان رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان قبلا گفته بود که ایران از طالبان حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.