.
.
.

آریانا سعید آوازخوان افغانستان جایزه جهانی آزادی دریافت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای آتلانتیک شامگاه شنبه 23 ژوئن جایزه جهانی آزادی 2018 را در شهر برلین آلمان به آریانا سعید آوازخوان سرشناس افغانستان اهدا کرد.

آریانا سعید با گرفتن این جایزه جهانی گفت: «بسیار خرسندم به عنوان یک زن از افغانستان، به ویژه یک هنرمند زن از کشوری به این جایزه دست‌ می‌یابم که تا چند سال پیش هنر در این سرزمین منع بود».

آریانا سعید تاکید کرد، شجاع اصلی زنان افغان اند و شجاعت من ریشه در شجاعت زنان افغانستان دارد، افغانستان هنوزهم یک کشور امن و امیدوار کننده برای زنان نیست اما زنان افغان با تمام مشکلات برای تحقق حقوق شان به مبارزه اش ادامه می دهند.

این آوازخوان مشهور افغانستان، این جایزه را برای فرخنده و رخشانه دو دختر افغان که قربانی خشونت در افغانستان شدند وقف کرد.

از سوی دیگر، شورای آتلانتیک اعلام کرد، در کنار آریانا سعید، بنا العبد، دختر ۹ ساله سوری نویسنده کتاب «جهان عزیز»؛ بنیاد بین‌المللی رسانه‌های زنان و داکتر مادلین آلبرایت، شصت‌وچهارمین وزیر خارجه آمریکا نیز جایزه‌ی آزادی این شورا را دریافت کردند.

شورای اتلانتیک مستقر در واشنگتن، هرسال از افراد و سازمان‌هایی قدردانی می‌کند که برای آزادی کارهای درخشانی کرده‌اند.

آریانا سعید در کنار آوازخوانی یکی از مدافعان حقوق زنان نیز است و این اولین بار است که یک زن افغان جایزه جهانی آزادی را دریافت می‌کند.

قابل ذکر است که قبل از این بر سر لباس این آوازخوان افغان جنجال‌هایی در داخل افغانستان و در شبکه‌های اجتماعی برپا شد، وی در آن زمان حتی با تهدیداتی روبه‌رو شد اما با برگزاری کنسرتی در انترکانتننتا کابل این آوازخوان زن افغان نشان داد که وی توانایی و شجاعت مبارزه با تهدیدات را دارد. پس از آن کنسرت برخی از نهادها در داخل افغانستان جایزه شجاعت را به وی اعطا کردند.