.
.
.

پمپئو در پی تمدید آتش‌بس حکومت افغانستان: امریکا آماده مذاکرات صلح با طالبان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا در پی تمدید آتش‌بس رییس جمهوری افغانستان با طالبان گفت که ایالات متحده آماده مذاکرات صلح با طالبان است.

وزیر خارجه امریکا گفت هرگونه مذاکره و برقراری صلح در افغانستان باید با مشارکت بین‌المللی همراه شود و واشنگتن آماده است به جریان این مذاکرات بپیوندد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز شنبه 16 ژوئن در یک پیام ویدیویی آتش‌بس با گروه طالبان را برای یک مدت نا‌معلوم تمدید کرد.

محمد اشرف غنی در این پیام ویدیویی خطاب به طالبان گفت، حکومت افغانستان حاضر است در جریان مذاکرات صلح در مورد تمام مسایل به شمول حضور نیروهای خارجی در افغانستان با طالبان گفتگو کند.

او همچنین به نیروهای امنیتی افغانستان دستور داد تا در مقابل هر نوع حمله و تعرض، برای تأمین امنیت مردم و دفاع از وطن، آمادگی قاطع و همه جانبه را داشته باشند.

در همین حال، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در این زمینه به رسانه‌ها گفته است، افغانستان هنوزهم تحت «اشغال» قرار دارد و زمان آتش‌بس این گروه با حکومت افغانستان روز سوم عید پایان می‌یابد و دیگر تمدید نخواهد شد.

حکومت افغانستان قبلاً آتش‌بس با طالبان را از 27ام رمضان الی روز پنجم عید اعلام کرده بود.

قابل ذکر است که روز گذشته (شنبه 16 ژوئن) افراد طالبان بمنظور استقبال از آتش‌بس میان این گروه و حکومت افغانستان و تجلیل از روزهای عید در بخش‌هایی از این کشور به شمول شهر کابل، با نیروهای امنیتی افغان دیدار کردند اما پس از وقوع انفجار در یک گردهمایی این گروه با نیروهای امنیتی، سخنگوی گروه طالبان بامداد امروز جنگجویان‌اش را از گشت‌وگذار در شهرها ممنوع کرد.