.
.
.

سازمان ملل از تمدید آتش‌بس حکومت افغانستان با طالبان استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل شامگاه شنبه 16 ژوئن از تمدید آتش‌بس از سوی حکومت افغانستان در برابر طالبان استقبال کرد.

این دفتر با انتشار خبرنامه‌ای نوشت: «یوناما از تصمیم رئیس جمهور غنی قدردانی می‌کند که به صدای مردم افغانستان برای تمدید آتش‌بس پاسخ داد. یوناما از طالبان می‌خواهد که برای خواهش افغانها برای خاتمه جنگ پاسخ مثبت بدهد».

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته است: «تمدید آتش‌بس از سوی دولت فرصتی روشنی را برای راه حل از طریق مذاکره برای این درگیری فراهم می‌کند. این فرصت را نمیتوان از دست داد».

یاماموتو ادامه داد : «من بارها اعلام کرده‌ام که حل اختلافات از طریق مذاکره ممکن است. حال من اعتقاد دارم که می‌تواند قریب‌الوقوع باشد. من خواستار گام‌های اساسی برای آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان هستم تا رنج مردم افغانستان پایان یابد. پیشنهاد صلح دولت افغانستان، که توسط جامعه بین‌المللی پشتیبانی شده است، می‌تواند هر موضوع را مورد بحث قرار دهد».

نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان از تمام کشورهای منطقه خواست که حکومت افغانستان را در این فصل جدید صلح حمایت کنند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز شنبه 16 ژوئن در یک پیام ویدیویی آتش‌بس با گروه طالبان را برای یک مدت نا‌معلوم تمدید کرد و از طالبان خواست آتش‌بس‌شان را تمدید کنند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در این زمینه به رسانه‌ها گفت، افغانستان هنوز هم تحت «اشغال» قرار دارد و زمان آتش‌بس این گروه با حکومت افغانستان روز سوم عید پایان می‌یابد و دیگر تمدید نخواهد شد.

قابل ذکر است، حکومت افغانستان قبلاً آتش‌بس با طالبان را از 27ام رمضان الی روز پنجم عید اعلام کرده بود.