.
.
.

ویدیو... رییس‌جمهوری افغانستان آتش‌بس یک جانبه را تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز شنبه 16 ژوئن در یک پیام ویدیویی آتش‌بس با گروه طالبان را برای یک مدت نا‌معلوم تمدید کرد.

اشرف غنی در این پیام ویدیویی خطاب به طالبان گفت، حکومت افغانستان حاضر است در جریان مذاکرات صلح در مورد تمام مسایل به شمول حضور نیروهای خارجی در افغانستان با طالبان گفتگو کند.

رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد که جامعه جهانی در مورد صلح افغانستان اجماع دارد و مردم افغانستان هم صلح می‌خواهند.

او افزود، دادستانی کل افغانستان روز جمعه بخاطر استقبال از آتش‌بس و احترام به صلح 46 زندانی طالبان را آزاد کرده است.

در همین حال، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در این زمینه به رسانه‌ها گفته است، افغانستان هنوزهم تحت «اشغال» قرار و زمان آتش‌بس این گروه با حکومت افغانستان روز سوم عید پایان می‌یابد و دیگر تمدید نخواهد شد.

حکومت افغانستان قبلاً آتش‌بس با طالبان را از 27ام رمضان الی روز پنجم عید اعلام کرده بود.

قابل ذکر است که روز گذشته (شنبه 16 ژوئن) افراد طالبان بمنظور استقبال از آتش‌بس میان این گروه و حکومت افغانستان و تجلیل از روزهای عید در بخش‌هایی از این کشور به شمول شهر کابل، با نیروهای امنیتی افغان دیدار کردند.

وزیر امور داخله افغانستان با افراد طالبان در شهر کابل دیدار کرد

ویس احمد برمک وزیر امور داخله افغانستان نیز روز گذشته با افراد طالبان در شهر کابل پایتخت افغانستان دیدار کرد.

حشمت استانکزی سخنگوی فرماندهی پولیس کابل گفت، ساحه که افراد طالبان تردد دارند تحت کنترل است و نیروهای امنیتی افغان از آمدن افراد طالبان به داخل شهر کابل آگاه بودند.

استانکزی افزود، اعضای طالبان که وارد شهر کابل شده‌اند، سلاح‌های خود را در دروازه‌های کابل تحویل پولیس داده‌اند که پس از خروج از کابل سلاح‌های شان برگردانده می‌شود.