.
.
.

روز دوم آتش‌بس؛ افراد طالبان وارد کابل پایتخت افغانستان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

افراد طالبان امروز شنبه 16 ژوئن 2018 وارد شهر کابل پایتخت افغانستان شدند و پرچم‌های‌شان را در ساحه پٌل هوایی «کوته سنگی» این شهر نصب کردند.

به گزارش رادیو «سلام وطندار»؛ حشمت استانکزی سخنگوی فرماندهی پولیس کابل با تایید این خبر گفت، پولیس کابل از ورود اعضای گروه طالبان به پایتخت آگاه است و وضعیت کاملا زیر کنترل نیروهای امنیتی می‌باشد.

استانکزی افزود، اعضای طالبان که وارد شهر کابل شده‌اند، سلاح‌های خود را در دروازه‌های کابل تحویل پولیس داده‌اند که پس از خروج از کابل سلاح‌های شان برگردانده می‌شود.

روز اول عید نیز شماری از افراد گروه طالبان پس از اعلام آتش‌بس در برخی از ولایت‌ها، نماز عید را در کنار نیروهای امنیتی افغان ادا کردند که این کار آنان در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های مثبت و منفی‌یی را در پی داشته است.

افراد طالبان که پرچم این گروه را امروز شنبه در روی پل کوتۀ سنگی نصب کردند، ظاهراً غیرمسلح بودند؛ اما در برخی از ولایت‌ها اعضای این گروه با سلاح‌های سبک‌وسنگین وارد شهر شده و پرچم‌های‌ خود را در نقاطِ پرُ رفت و آمد شهر نصب کردند.

ز سوی دیگر ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شدند که نشان می‌دهد چگونه افراد وابسته به گروه طالبان در ولایت‌های ننگرهار و لغمان افغانستان با نیروهای امنیتی افغان عید را تجلیل می‌کنند.

میرزا محمد یارمند، معاون پیشین وزارت امور داخله افغانستان گفته است، حضور اعضای طالبان در ولایت‌ها و پایتخت افغانستان نگران کننده نیست؛ اما نیروهای امنیتی باید همه چیز را زیر نظر داشته باشند.

میرزا محمد یارمند افزود، اعتمادسازی از اصول آتش‌بس است و حضور نیروهای مخالف در میان مردم از مراحل مقدماتی آتش‌بس محسوب می‌شود.

او تاکید کرد، در کنار طالبان گروه‌های مسلح دیگری نیز حضور دارند که تفکیک آن‌ها با طالبان کار سادۀ نیست و نیروهای امنیتی با درک این موضوع باید آمادۀ دفاع باشند.

قابل ذکر است، آتش‌بس طالبان تا روز سوم عید و آتش‌بس حکومت افغانستان تا روز پنجم عید اعلام شده است؛ اما حکومت افغانستان گفته است اگر طالبان به آتش‌بس متعهد بمانند، این آتش‌بس تمدید خواهد شد.