.
.
.

ملا فضل الله رهبر طالبان که کشته شد کی بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وقتی حکیم الله محسود رهبر پیشین تحریک طالبان پاکستان در ماه نوامبر سال 2013 در نتیجه حمله هواپیماهای بدون سرنشین به منطقه قبیله‌ای وزیرستان شمالی پاکستان کشته شد؛ ملا فضل الله رسماً به عنوان رهبر تحریک طالبان پاکستان تعیین گردید.

براساس منابع اطلاعاتی افغانستان؛ ملا فضل الله داماد صوفی محمد رهبر «تحریک نفاذ شریعت محمدی» بود که در روستای حیات دره سوات پاکستان متولد شد.

ملا فضل الله در یک مدرسه دینی تحصیل کرد و قبل از پیوستن به حزب تحریک نفاذ شریعت محمدی مصروف فروش هیزم بود، در سال 2001 وقتی که نیروهای خارجی تحت رهبری ایالات متحده امریکا به هدف سقوط رژیم طالبان وارد افغانستان شدند، ملا فضل الله یکی از هزاران پاکستانی بود که به افغانستان رفت تا در «جهاد» علیه نیروهای خارجی شرکت کند.

او همیشه تاکید می‌کرد: «ما برای اجرای شریعت هر مانعی را از راه بر می‌داریم. هدف ما بسیار روشن است؛ ما قانون خدا را در زمین خدا می‌خواهیم».

وقتی صوفی محمد، پدر خانم ملا فضل‌الله زندانی شد، او رهبری «تحریک شریعت» را در دره سوات به عهده گرفت.

نزدیکی فضل الله به رهبران طالبان و القاعده باعث رادیکال شدن بیشتر وی شد و به یک فرمانده بی‌رحم و ظالم شهرت یافت.

ملا فضل‌الله در سال 2006 از طریق یک موج اف ام در منطقه سوات پاکستان علیه برنامه واکسیناسیون و آموزش دختران صحبت می‌کرد؛ به همین دلیل به «ملا اف ام» یا «ملا رادیو» شهرت پیدا کرد.

گزارش‌های وجود دارد که ملا فضل‌الله دستور حمله به مدارس دخترانه و حمله به ملاله یوسفزی که در زمان کنترل ستیزه جویان در دره سوات پاکستان علیه آنها فعال بود صادر کرده بود.

ملا فضل الله در نهایت در سال 2009 به دلیل عملیات ارتش پاکستان از منطقه سوات فرار کرد و به ولایت‌های نورستان و کنر در شرق افغانستان پناه برد به فعالیت‌اش ادامه داد. او با طالبان افغانستان در شرق افغانستان ارتباط نزدیک برقرار کرد.

وزارت دفاع ملی افغانستان روز جمعه 15 ژوئن 2018 تایید کرد که ملا فضل الله رهبر تحریک طالبان پاکستان در حمله هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی در ولایت کنر در شرق این کشور کشته شده است.

تأثیرات کشته شدن ملا فضل الله به روند صلح

بیشتر فعالان سیاسی می‌گویند، ملا فضل الله رهبر تحریک طالبان با دیدگاه رادیکال به تشدد جنگ در افغانستان و پاکستان دامن زده بود و کشته شدن او به روند مذاکرات صلح طالبان تأثیرات منفی خواهد گذاشت.

آنها تاکید می‌کنند، کشته شدن ملا فضل الله ضربه سنگین به طالبان پاکستان است و به روند مذاکرات صلح طالبان افغانستان هم تأثیر خواهد گذاشت.