.
.
.

محمد اشرف غنی: ملا فضل‌الله کشته شد؛ حالا فرصت اعتمادسازی با پاکستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان شامگاه جمعه 15 ژوئن گفت که با کشته شدن ملا فضل‌الله رهبر تحریک طالبان پاکستان فرصت اعتمادسازی میان کابل- اسلام آباد فراهم شده است.

محمد اشرف غنی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «من با ناصرالملک، نخست وزیر و قمر جاوید بجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان صحبت کردم و مرگ ملا فضل الله را تایید کردم».

رییس جمهوری افغانستان در این تماس تلفنی کشته شدن رهبر تحریک طالبان پاکستان را تایید کرده و از مقام‌های پاکستانی خواسته است که گام‌های مؤثر در زمینه صلح بردارند.

رییس جمهوری افغانستان همچنان در صفحه توییتر خود نوشته است: «همچنین به من اطمینان دادند که مرگ فضل‌الله گام مهمی برای ایجاد اعتماد بین دو کشور است و وعده دادند که از روند صلح به رهبری افغانان حمایت می‌کنند».

وزارت دفاع ملی افغانستان دیروز جمعه 15 ژوئن رسماً تایید کرد که ملا فضل‌الله رهبر تحریک طالبان پاکستان در حمله هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی در ولایت کنر در شرق افغانستان کشته شد.

این خبر در شرایطی رخ داده که در این روزها حکومت افغانستان و گروه طالبان افغان در یک آتش‌بس به سر می‌برند.

افراد طالبان و نیروهای امنیتی افغان روز اول عید را در شماری از نقاط افغانستان باهم تجلیل کردند و نماز عید را مشترک خواندند.

آتش‌بس طالبان تا روز سوم عید و آتش‌بس حکومت افغانستان تا روز پنجم عید اعلام شده است؛ اما حکومت افغانستان گفته است اگر طالبان به آتش‌بس متعهد بمانند، این آتش‌بس تمدید خواهد شد.