.
.
.

برای اولین بار؛ در پی اعلام آتش‌بس افراد طالبان و نیروهای امنیتی افغان عید را باهم تجلیل کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنگجویان طالبان و نیروهای امنیتی افغان روز جمعه 15 ژوئن 2018 در شماری از ولایات افغانستان عید را باهم تجلیل کردند.

به گزارش منابع خبری افغانستان؛ مقام‌های امنیتی ولایت زابل با تایید این خبر گفتند، بیش از 500 افراد طالبان بامداد روز جمعه در ولسوالی «شاه جوی» این ولایت در ساحه تحت کنترل دولت آمدند به حضور مردم با نیروهای امنیتی افغان عید را مشترک تجلیل کردند.

به گفته مقام‌های امنیتی ولایت زابل، مردم این شهر از تجلیل مشترک عید طالبان و نیروهای امنیتی افغان شدیداً استقبال کردند و این کار سبب افزایش خوشی‌های عید میان مردم این کشور شده است.

از سوی دیگر ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شدند که نشان می‌دهد چگونه افراد وابسته به گروه طالبان در ولایت‌های ننگرهار و لغمان افغانستان با نیروهای امنیتی افغان عید را تجلیل می‌کنند.

در پی اعلام آتش‎بس از سوی محمد اشرغ غنی رییس جمهوری افغانستان، گروه طالبان نیز سه روز عید را آتش‌بس اعلام کرده و از جنگجویان‌شان در سراسری افغانستان خواستند تا علیه نیروهای امنیتی افغان جنگ نکنند اما نیروهای خارجی شامل این آتش‌بس نیستند.

فرماندهی طالبان در غرب افغانستان هم با نشر خبرنامه‌ای از افراد تحت امرش خواسته است تا آتش‌بس را جدی بگیرند و به دستور رهبری این گروه توجه کنند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز جمعه پس از ادای نماز عید در کابل گفت، آتش بس باید ادامه یابد.

قابل ذکر است، سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیه اروپا، پاکستان و آمریکا از این آتش‌بس استقبال کرده و گفته‌اند، این کار نشان دهنده امید برای رسیدن به صلح دایمی است.