.
.
.

یک روز تاریخی برای افغانستان؛ اولین روز آتش‌بس حکومت در برابر طالبان آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امروز سه شنبه 12 ژوئن 2018 برابر با 27 ام رمضان یک روز تاریخی برای افغانستان است و اولین روز آتش‌بس حکومت افغانستان با گروه طالبان افغان و شبکه حقانی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان؛ امروز سه‌شنبه آتش‌بس حکومت افغانستان رسماً آغاز شد و تا روز پنجم عید سعید فطر ادامه خواهد داشت و گروه طالبان هم سه روز عید را آتش‌بس اعلام کرده و وعده داده‌اند که علیه نیروهای امنیتی افغان تمی‌جنگند.

حکومت افغانستان روز گذشته اعلام کرد، این آتش‌بس فقط برای طالبان افغان و شبکه حقانی است اما گروه‌های دیگر «تروریستی» بین‌المللی شامل این آتش‌بس نمی‌باشد.

در مقابل گروه طالبان نیز آتش‌بس اعلام کردند اما گفتند این آتش‌بس آنها فقط برای نیروهای امنیتی افغان است اما نیروهای خارجی شامل این آتش‌بس نمی‌باشد.

سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیه اروپا و آمریکا از این تصامیم حکومت افغانستان و گروه طالبان برای ایجاد آتش‌بس استقبال کرده و آنرا روزنه‌ای امید برای رسیدن به صلح دایمی عنوان کردند.

هرچند در روزها واپسین آتش‌بس؛ حملات انتحاری، انفجاری و حملات تهاجمی طالبان در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته بود از جمله دیروز یکشنبه یک روز انتحاری و انفجاری برای مردم این کشور بود.

در حمله انتحاری دیروز یکشنبه در مقابل ساختمان وزارت انکشاف دهات در شهر کابل 12 نفر کشته شدند و 31 نفر دیگر زخم برداشتند. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

در حمله گروهی مهاجمان انتحاری بامداد دیروز یکشنبه به ساختمان ریاست معارف و دانشکده طب در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان 10 نفر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

در حمله دیگر انفجاری بامداد دیروز یکشنبه در ولسوالی «چپرهار» ولایت ننگرهار 14 نفر زخمی شدند و حمله دو مهاجم انتحاری به خانه یک فرمانده پولیس محلی در ولایت هلمند در جنوب این کشور سه غیرنظامی و سه پولیس زخمی شدند.

با تمام چنین حملات انتحاری و انفجاری در نقاط مختلف افغانستان؛ باشندگان این کشور از اعلام آتش‌بس شدیداً حمایت کرده‌اند.

رسیدن به صلح و ختم جنگ آرزوی دیرینه مردم افغانستان است؛ جنگ، خشونت و خونریزی به زندگی مردم این کشور سایه سیاه و سنگین انداخته و میزان فقر و بیکاری را افزایش داده است.

در حال حاضر مردم افغانستان بصورت همگانی از اعلام آتش‌بس حکومت و گروه طالبان استقبال کرده و تاکید دارند که این آتش‌بس دایمی شود.

اما حکومت افغانستان گفته است، اگر طالبان به آتش‌بس‌اش متعهد بمانند، ممکن است اعلام آتش‌بس از سوی حکومت این کشور تمدید شود.