.
.
.

تداوی یک فرمانده کلیدی طالبان در روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک عضو مجلس سنا افغانستان به تازگی ادعا کرد، یک فرمانده کلیدی طالبان که در جنگ ولایت قندوز زخمی شده بود، در کشور روسیه تداوی شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ عبدالله قرلق سناتور مردم ولایت قندوز در مجلس سنا این کشور مدعی است، این فرمانده کلیدی طالبان که قاری "دوست محمد" نام دارد از ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز است و سال گذشته در یک عملیات نیروهای امنیتی در این ولسوالی زخمی شده بود.

عبدالله قرلق با اشاره به اینکه قاری دوست محمد از فرماندهان مشهور طالبان در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز است، مدعی شد که او پس از تداویی چندین ماهه در روسیه هم اکنون دوباره به ولسوالی دشت ارچی برگشته و یک گروه بزرگ طالبان را رهبری می‌کند.

به گفته او، معلومات دقیق در اختیار دارد که بسیاری از فرماندهان طالبان از جمله قاری دوست محمد در قندوز در دوسال اخیر هنگامی که زخمی شده اند در خارج از افغانستان تداوی شده اند.

او مدعی شد، هم اکنون روسیه به طالبان قندوز به شکل گسترده کمک انجام می دهد و سلاح های پیشرفته در اختیار افراد این گروه قرار داده است.

به ادعا او، هم اکنون گروه طالبان در قندوز از سلاح‌هایی استفاده می‌کنند که به مراتب پیشرفته تر از سلاح‌های نیروهای امنیتی افغانستان است و حتا امکانات پیشرفته دیگر مانند دوربین‌های شب بین در اختیار دارند.

این عضو مجلس سنا افغانستان ادعا کرد، روسیه به دلیل از طالبان در ولایت قندوز حمایت می‌کنند که از جابجایی گروه‌های مخالف دولت روسیه یا داعش در این ولایت نگران است.اما، تمامی این ادعاها از سوی دولت روسیه تکذیب شده است. نمایندگان دولت روسیه در کابل ضمن تایید تماس با طالبان گفته اند که روسیه به درخواست طالبان مبنی بر کمک پولی یا تسلیحاتی با این گروه مخالفت کرده است.