.
.
.

ناتو: کمک های مالی ما با ارتش افغان تمدید خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اعلام کرد وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) فردا جمعه 7 ژوئن 2018 در شهر بروکسل بلژیک جمع می شوند و کمک‌های مالی ناتو به ارتش افغاستان را تا سال 2024 تمدید خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دبیرکل ناتو افزود، تعهد ناتو برای تمویل سربازان افغان در سال 2020 پایان می‌یابد اما وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو کمک‌های مالی ناتو به افغانستان را از سال 2020 تا سال 2024 تمدید خواهند کرد.

ینس استولتنبرگ علاوه کرد: «ما هم‌چنان موضوع تمویل مالی نیروهای امنیتی افغانستان را پس از سال 2020 در نشست روز جمعه به بحث می‌گیریم. نیروهای افغان حرفه‌یی عمل می‌کنند و در حال ایجاد شرایط به یک راه حل سیاسی استند».

دبیرکل ناتو اظهار کرد قرار است سه هزار آموزگار جدید ناتو برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان افزایش یابد.

دبیرکل ناتو در مورد ادامه جنگ گروه طالبان در افغانستان گفت: «باید طالبان را متقاعد کنیم که در میدان جنگ برنده شده نمی‌توانند و از سوی دیگر زمینه‌ مذاکرات صلح را ایجاد کنیم».

براساس منابع اطلاعاتی افغانستان، هزینه سالانه سربازان افغانستان نزدیک به چهار میلیارد دالر می باشد که قرار است ناتو پرداخت این هزنیه را تا سال 2024 به عهده بگیرد.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان و معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی این کشور به نمایندگی از دولت افغانستان به‌منظور شرکت در نشست ناتو به بروکسل بلژیک رفته‌اند.