.
.
.

محکمه صحرایی در افغانستان؛ این بار در کابل پایتخت این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخیرا ویدیویی در افغانستان دست به دست شد که در آن یک دختر و چهار مرد در ولسوالی «قره‌باغ» کابل در یک دادگاه صحرایی محاکمه می‌شوند.

افراد گروهی که خودشان را «مجاهدین» می‌خوانند در پانزدهم رمضان چهار مرد را به‌خاطر انتقال یک دختر از شهر کابل به ولسوالی «قره‌باغ»، توبیخ و بر آنان حد شرعی را اجرا می‌کنند، اگرچه دختر پیوسته و با التماس می‌گوید: «ملا صاحب، کاری انجام نداده‌ام.»

براساس گزارش رادیو «سلام وطن‌دار»، بلال صدیقی، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این باره گفته است، دادگاه‌های صحرایی در افغانستان افزایش یافته و ضعف حاکمیت قانون و دولت از علت‌های افزایش این رویداد است. صدیقی از حکومت افغانستان خواست تا عاملان این قضیه را هرچه زودتر دستگیر و محاکمه کند.

این رویداد واکنش‌های تندی برخی از مقام‎ها و شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همرا داشته است.

ودیر صافی، استاد دانشگاه و حقوق‏دان افغان در این باره گفته است، پیگیری اعمال خلاف قانون کارکرد قانونی می‌خواهد و نباید هر فرد، گروه یا نهادی خودسرانه مردم را اذیت کند.

در همین حال، حشمت استانکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل گفته است که به پولیس ولسوالی قره‌باغ گفته شده که این قضیه را به‌صورت جدی پیگیری کند.

قبل از این نیز چندین بار مردان در نقاط مختلف افغانستان دادگاه‌های صحرایی مبنی بر آنچه را که تطبیق شریعت می‌خوانند راه‌اندازی کرده‌اند اما برپایی دادگاه صحرایی در چند کیلومتری پایتخت این کشور، نگرانی‌هایی را در مورد حاکمیت دولت در ولسوالی‌های کابل خلق کرده است.